Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maestro Penderecki patronem placu w Bydgoszczy. Przed filharmonią była też muzyczna uczta

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Wydarzenie uświetnił koncert plenerowy pt. "Filharmonia pod gwiazdami". Zabrzmiały największe przeboje z repertuaru symfonicznego.
Wydarzenie uświetnił koncert plenerowy pt. "Filharmonia pod gwiazdami". Zabrzmiały największe przeboje z repertuaru symfonicznego. Arkadiusz Wojtasiewicz
W piątkowy wieczór (13 sierpnia) w Bydgoszczy nastąpiło uroczyste nadanie imienia Krzysztofa Pendereckiego placowi pomiędzy gmachem Filharmonii Pomorskiej a skwerem Krzysztofa Komedy. Wydarzenie uświetnił koncert plenerowy pt. "Filharmonia pod gwiazdami". Zabrzmiały największe przeboje z repertuaru symfonicznego.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja "Kadr na miłość".

29 marca br. minęła pierwsza rocznica śmierci Maestro Krzysztofa Pendereckiego, Honorowego Obywatela Bydgoszczy, którego Filharmonia Pomorska miała zaszczyt wielokrotnie gościć zarówno w roli dyrygenta, jak i prezentować jego wybitne dzieła, które nadal zajmują istotne miejsce w planach artystycznych bydgoskiej instytucji. Już 30 czerwca br. Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę, by plac nieopodal filharmonii miał wyjątkowego patrona - Krzysztofa Pendereckiego. Teraz uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą placu.

Na to wydarzenie zaprosili wspólnie Filharmonia Pomorska i bydgoski ratusz. Zadbano o wspaniałą oprawę muzyczną tego wydarzenia. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadził jej stały gościnny dyrygent - Paweł Kapuła, przedstawiciel młodego pokolenia dyrygentów, wykazujący się imponującą płynnością warsztatu i dojrzałą interpretacją szerokiego repertuaru symfoniczno-operowego.

Pod gwiazdami w Bydgoszczy zabrzmiały wielkie przeboje z repertuaru symfonicznego

Na początek głównej części koncertu zatytułowanego „Filharmonia pod gwiazdami” zabrzmiały „Trzy utwory w dawnym stylu na smyczki” Krzysztofa Pendereckiego. Podczas tej muzycznej uczty można było także wysłuchać inne wielkie przeboje z repertuaru symfonicznego, takie jak: „Bolero” (Maurice Ravel), uwertury do oper „Wilhelm Tell” i „Cyrulik sewilski” (Gioacchino Rossini), uwerturę i habanerę z opery „Carmen” (Georges Bizet), Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” (Aleksandr Borodin), Taniec węgierski nr 5 (Johannes Brahms) oraz "Poranek" i "W grocie Króla Gór" z suity "Peer Gynt" (Edvard Grieg).

- Z uwagi na pandemię liczba miejsc na ten koncert była ograniczona - mówi Marcin Kledzik z Dział Promocji i Kontaktów z Publicznością Filharmonii Pomorskiej. - Bezpłatne wejściówki na koncert bydgoszczanie mogli odbierać od 3 sierpnia i już pierwszego dnia wszystkie rozeszły się w szybkim tempie. Nasi stali melomani nie zawiedli, jednak wychodząc poza mury filharmonii z tak atrakcyjnym repertuarem, chcieliśmy także zyskać grono nowych słuchaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Maestro Penderecki patronem placu w Bydgoszczy. Przed filharmonią była też muzyczna uczta - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska