Szok! - tak na informację o 12-letniej matce z Wałbrzycha reagowała większość Polaków. Zszokowani byli też lekarze i personel kieleckiego szpitala, w którym dziecko przyszło na świat.
Dziewczynka zaszła w ciążę w piątej klasie podstawówki. Zamiast siedzieć na lekcjach i martwić się sprawdzianami, trafiła na porodówkę. W ubiegłym tygodniu urodziła dziecko. Jak informowali lekarze, z uwagi na wiek podczas porodu nie do końca rozumiała, co się tak naprawdę dzieje. Konieczne było wykonanie cesarskiego cięcia, ponieważ dziewczynka była zbyt drobna, żeby urodzić dziecko.
Jak się okazało, ojcem maluszka jest 29-letni mieszkaniec Wałbrzycha. Zajęła się już nim prokuratura. Kończy postępowanie w sprawie doprowadzenia przez niego nieletniej do obcowania płciowego.
Jedną najmłodszą mamę mamy w regionie
Choć 12-latki rzadko zostają mamami, to takie przypadki się zdarzają. Od 2000 roku w całej Polsce było ich pięć, w tym ostatni z Kielc. Wśród tak młodych mam jest jedna z naszego regionu. Jej dziecko przyszło na świat w 2002 roku.
Mamami zostają też 13-latki. W 2014 roku w Polsce odnotowano 10 takich mam, a w 2015 roku było ich aż 55!
Jeszcze więcej dzieci na świat rodzą 14-, 15- oraz 16-latki.
W 2014 roku aż 843 16-latki zostały mamami, a w 2015 - 747. - W naszym regionie w 2014 roku odnotowaliśmy 59 16-letnich mam, a w 2015 roku było ich o jedną mniej. Z kolei 15-letnich mam zarówno w 2014, jak i w 2015 roku, odnotowaliśmy po 13 - informuje Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.
Najmłodsze mamy z Pomorza i Kujaw (mające 14 lat i mniej) pochodzą w dwóch powiatów: bydgoskiego oraz włocławskiego.

Na wsiach częściej dzieci rodzą dzieci
Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, w najnowszym numerze Biuletynu Informacyjnego „Demografia i Gerontologia Społeczna” poświęconemu nastoletniemu macierzyństwu zaznacza, że najwięcej młodym mam odnotowujemy na obszarze dawnych Ziem Odzyskanych. Z kolei najmniej jest ich w Polsce południowo-wschodniej i centralnej. W większości województw naszego kraju częściej dzieci rodzą nastolatki mieszkające na wsiach, choć nie wszędzie. Np. na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie częściej mamami zostają dziewczęta z miast.
Szybciej rozpoczynają współżycie
Dlaczego 13-, 14- czy 16-latki zostają mamami?Wpływ na to mają zarówno czynniki, na które można oddziaływać, jak i takie, które są w zasadzie niemodyfikowalne.
Prof. Piotr Szukalski zaznacza, że do pierwszej grupy należałoby włączyć wiek inicjacji seksualnej, częstość aktywności seksualnej oraz stopień znajomości środków antykoncepcyjnych. Z kolei do drugiej przede wszystkim dziedziczenie zachowań demograficznych. - Wiele wskazuje na to, iż rosnącemu poziomowi znajomości metod antykoncepcji wśród 18- i 19-latek towarzyszy relatywnie niski poziom wiedzy o skutecznych metodach planowania rodziny wśród młodszych dziewcząt. W połączeniu z coraz wcześniejszym rozpoczynaniem współżycia seksualnego prowadzi do wzrostu znaczenia najmłodszych matek wśród nastolatek - zaznacza demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.
12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Jak zapobiec tego typu zdarzeniom?