https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna sytuacja na drodze w Świeciu. 14-latka na hulajnodze potrącona przez auto

Szymon Cieślak
Opracowanie:
Na ul. Wojska Polskiego w Świeciu doszło do kolizji auta z hulajnogą.
Na ul. Wojska Polskiego w Świeciu doszło do kolizji auta z hulajnogą. KPP Świecie
Kierująca osobowym samochodem potrąciła 14-latkę przejeżdżającą na hulajnodze przez przejazd dla rowerów. Nastolatka trafiła do szpitala, ale na szczęście nic poważnego jej się nie stało.

Do tej sytuacji doszło na ul. Wojska Polskiego w Świeciu. Zdarzenie, jak przyznają policjanci wyglądało niebezpiecznie. Oto jego przebieg:

- 30-letnia kierująca osobowym oplem, zjeżdżając z ronda, nie ustąpiła pierwszeństwa kierującej hulajnogą elektryczką i potrąciła 14-latkę, która przejeżdżała przez przejście dla rowerzystów. Nastolatka trafiła na diagnostykę do szpitala. Na szczęście okazało się, że nie doznała obrażeń zagrażających życiu, a zdarzenie zostało zakwalifikowane przez mundurowych z drogówki jako kolizja drogowa - informuje kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu.

Policjanci dodają, że wszyscy uczestnicy tego zdarzenia byli trzeźwi. Kierująca samochodem osobowym otrzymała mandat w wysokości 2000 zł i 12 punktów karnych.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

Na ul. Wojska Polskiego w Świeciu doszło do kolizji auta z hulajnogą.
Na ul. Wojska Polskiego w Świeciu doszło do kolizji auta z hulajnogą.
KPP Świecie

Policjanci przypominają przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki.

Kto może poruszać się na i jakie musi mieć uprawnienia?

Dzieci do 10 roku życie mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.

Gdzie i jak należy się poruszać?

Jeżdżąc hulajnoga elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.

Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?

Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.

Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?

Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie należy ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób, zwierząt czy ładunku. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Gdzie można zostawić hulajnogę po skończonej podróży?

Przepisy w tym zakresie są bardzo precyzyjne. Dopuszcza się postój hulajnogi elektrycznej na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca hulajnogę elektryczną można pozostawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni, równolegle do jej krawędzi. Należy pamiętać, że w miejscu takim nie może obowiązywać zakaz postoju lub zatrzymywania, a także że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Czy trzeba mieć kask na hulajnodze?

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem podczas korzystania z hulajnóg elektrycznych. Choć przepisy nie wymagają noszenia kasków, to jednak warto zrobić wszystko, co możliwe, aby zadbać o własne bezpieczeństwo i innych użytkowników drogi. Noszenie kasku może uratować życie i zmniejszyć ryzyko poważnych urazów.

Główną zaletą noszenia kasku jest ochrona głowy przed potencjalnymi obrażeniami. W przypadku wypadku lub kolizji, kask znacznie zmniejsza ryzyko urazów głowy, które mogłyby być poważne lub nawet śmiertelne. Noszenie kasku może również pomóc w uniknięciu wypadków. Kask sprawia, że użytkownik jest bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, co może zmniejszyć ryzyko kolizji.

Noszenie kasku podczas jazdy hulajnogą elektryczną jest częścią odpowiedzialnego zachowania na drodze. To również pokazuje innym użytkownikom, że bezpieczeństwo jest priorytetem. Nowoczesne kaski są zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią widoczność użytkownikowi, nie stanowiąc zagrożenia dla bezpiecznej jazdy. Ważne jest, aby kask pasował idealnie do głowy użytkownika. Należy wybrać odpowiedni rozmiar i dostosować paski dla maksymalnego komfortu i ochrony.

POLECAMY!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wypadki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska