Sprawdziliśmy głównie w instytucjach samorządowych, ale i państwowych naszego regionu, czy pracują w nich osoby, które ukończyły obowiązujący ich wiek emerytalny, ale o rozstaniu z pracą nie myślą. Okazuje się, że to wcale nie są rzadkie sytuacje.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Niedawno głośno było o sytuacji w ZUS, którego kierownictwo „zachęcało” swoich pracowników do przejścia na emeryturę. Straszono ich, że później może zabraknąć pieniędzy na odprawy.
Ilu pracowników w bydgoskim i toruńskim oddziale ZUS ma już wiek emerytalny?
W połowie lipca w oddziale toruńskim uprawnienia emerytalne posiadało 14 pracowników, a w bydgoskim znacznie mniej, bo 3. Czy rozmawia się z nimi i zachęca do zakończenia pracy? Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS, odpowiedziała, że kierownictwo oddziału rozmawia o planowanym terminie przejścia na emeryturę w celu planowania zatrudnienia i zapewnienia środków na odprawy, ale też dla utrzymania ciągłości realizacji zadań.
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy najstarszy zatrudniony pracownik ma 71 lat, pracuje w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jak informuje rzecznik wojewody Adrian Mól, spośród 646 zatrudnionych osób 21 osiągnęło wiek emerytalny. 8 pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy ma już uprawnienia emerytalne. Ale nie żegnają się z pracą. Trzy inne osoby chcą od października skorzystać z nowych przepisów, które przywracają niższy wiek emerytalny.
A w samorządach?
- Zatrudniamy w Urzędzie Marszałkowskim 13 pracowników posiadających uprawnienia emerytalne. Cztery osoby zadeklarowały chęć zakończenia pracy zawodowej w tym roku - informuje Marek Smoczyk, sekretarz województwa. - Wśród tych pracowników mamy specjalistów, którzy posiadają cenną wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie i umiejętności, niezbędne przy szkoleniu młodych kadr.
W Urzędzie Miasta we Włocławku 25 na około 400 zatrudnionych pracowników osiągnęło już wiek emerytalny i nadal pracuje.
W magistracie w Toruniu wiek emerytalny ma już 27 osób (na 468 zatrudnionych). Najstarszy pracownik ma 67 lat i pracuje w Wydziale Ochrony Ludności.
Bydgoski ratusz zatrudnia 1070 osób. Spośród nich 57 mogłoby już skorzystać z uprawnień emerytalnych. Najstarszy pracownik ma 75 lat.W Starostwie Powiatowym w Inowrocławiu pracują 162 osoby. - Sześć spośród nich osiągnęło wiek emerytalny, ale tylko dwie pobierają emerytury i jedna z nich pracuje na pół etatu - zaznacza Marlena Gronowska, rzecznik prasowy inowro-cławskiego Starostwa Powiatowego. - Najstarszy pracownik ma 72 lata i jest to wicestarosta.
W starostwie grudziądzkim pracuje 2 emerytów. Zostali zatrudnieni ponownie po przejściu na emeryturę. Ogółem pracuje tam 49 osób. - Nie możemy nikomu sugerować przejścia na emeryturę i naprawdę tego nie robimy - zastrzega Zbigniew Chmielewski, sekretarz Starostwa Powiatowego w Lipnie. Mówi, że to delikatna sfera, w której nie można naciskać, ale pracodawca chce się „orientować w sytuacji”. - Pracodawca, szczególnie w sferze budżetowej, chce wiedzieć, czy ma przygotowywać pieniądze na odprawę, czy nie. Tym bardziej że wynosi ona 6 pensji.
W lipnowskim starostwie na 96 osób zatrudnionych na etatach (prócz tego są pracownicy z prac interwencyjnych i publicznych) nie ma ani jednej w wieku emerytalnym.
Info z Polski - 27.07.2017
