Taki podest sprawi, że mieszkanie wyda nam się większe, bo dwie części pomieszczenia (ta u góry - na podeście i ta na dole, poza nim) zostaną jakby automatycznie oddzielone.
Schowaj szuflady
Pod podwyższeniem, nawet na całej jego długości, można np. zrobić szuflady, skrzynki i schowki na pościel albo inne rzeczy. Skrzynie pod podestem po wysunięciu mogą służyć też jako stoliki nocne lub ława.
Tu pracujemy, tam śpimy
Jeśli zdecydujemy się na podest w pokoju dziennym, dzięki niemu możemy oddzielić sypialnię od części pokoju, w którym np. pracujemy przy komputerze lub mamy telewizor. Dobrze jest odróżnić podest od reszty podłogi. Na podwyższeniu mogą być choćby panele, a na reszcie podłogi - wykładzina lub płytki. Albo odwrotnie. Można też mieć podłogę z tego samego materiału lub tych samych płytek lub paneli, ale w innych odcieniach. Chodzi o... bezpieczeństwo. Domownicy będą pamiętali, że jest podest, ale goście mogą o tym zapomnieć i zahaczyć o niego, a wtedy o upadek nietrudno.
Ile kosztuje wykonanie podestu?
Taki bez szuflad, wnęk itp. to koszt płyt np. wiórowych lub sklejek, ich przycięcie na wymiar w sklepie lub markecie budowlanym, w którym je kupujemy, drewniane kołki rozporowe i wkręty do drewna. Koszt zamknie się w około 300-600 złotych.