Jak wynika ze styczniowego monitoringu, przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku "Opinia" na zlecenie Centrum Informacji Gospodarczej, według 50 proc. ankietowanych właścicieli małych i średnich firm ich sytuacja gospodarcza w obecnym kwartale pozostanie bez zmian, dla 14 proc. polepszy się, a dla 26 proc. pogorszy. W ciągu trzech najbliższych miesięcy 33 proc. małych firm chce zainwestować w szkolenia pracowników, a 20 proc. z nich planuje zwiększyć zatrudnienie.
- Po dwóch pierwszych miesiącach 2009 roku odnotowujemy dużą aktywność małych firm w poszukiwaniu pracowników, porównywalną do tej, którą obserwowaliśmy w 2008 roku - mówi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny portalu infoPraca.pl.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej małe firmy to przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników, których roczny przychód nie jest większy niż równowartość 7 milionów euro.
Według danych GUS, w Polsce jest ponad 2,5 miliona mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do dziewięciu osób. Stanowią one aż 95,5 proc. wszystkich firm. W sektorze małych firm prywatnych (do 49 osób) pracuje z właścicielami w sumie ok. 4,5 mln osób.
Nie brakuje też chętnych do pracy w małych i średnich firmach. W cenie jest ich większa stabilność finansowa oraz brak powiązań z dużymi międzynarodowymi korporacjami i ich kłopotami kredytowymi. O atrakcyjności pracy w małej firmie decyduje także często sam sposób ich funkcjonowania - mniej sformalizowany proces podejmowania decyzji, szybsze reagowanie i dostosowywanie się do wymagań rynku oraz możliwość wykazania się przy różnorodnych zadaniach.