https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Alkohol i bułki? To kradną w sklepach zuchwali złodzieje, a to "zwykli obywatele"

Agnieszka Domka-Rybka
Najbardziej narażone na kradzieże są sklepy zlokalizowane w centrach handlowych, gdzie taki zamiar łatwiej ukryć.
Najbardziej narażone na kradzieże są sklepy zlokalizowane w centrach handlowych, gdzie taki zamiar łatwiej ukryć. Redakcja Polska Press
Zuchwale kradną w sklepach przede wszystkim osoby znane policji.Gdy robią to „zwykli obywatele, ich łupem padają głównie artykuły spożywcze, gdy nie mają pieniędzy na zapłatę.

Spis treści

Ze względu na kradzieże niektóre sklepy zrezygnowały z przymierzalni, jak m.in. Pepco.

Nie ma jak przymierzyć, więc nie kupują

- To uciążliwość, gdy nie można przymierzyć odzieży, którą chce się kupić. Zapytałam w Pepco na moim osiedlu Górzyskowo, co, jeśli w domu okaże się, że bluzka jest niedobra i właściwie dlaczego nie ma przymierzalni? Usłyszałam, że wszystkie, nowe i zmodernizowane sklepy Pepco, rezygnują z takich miejsc, ponieważ ludzie kradną na potęgę, a tam najłatwiej, ponieważ nie ma kamer. Niektórzy zakładają na siebie kilka rzeczy, usuwając wcześniej zabezpieczenia. Wsuwają do kieszeni małe przedmioty. „Pani sobie nawet nie wyobraża, jak klienci kradną i jak trudno ich na tym złapać, jak są podstępni” - powiedziała mi sprzedawczyni. Kazała przyjść z paragonem, jeśli ciuch nie będzie pasował. Z powodu braku przymierzalni kilka razy zrezygnowałam z zakupów - opowiada paniEwa z Bydgoszczy.

Widać takich przypadków, gdy klient jednak nie decyduje się na zakup bez przymiarki musiało być sporo, bo jakiś czas temu przymierzalnia w Pepco na bydgoskim Górzyskowie... wróciła do sklepu.

Sklepy walczą z plagą kradzieży, dlaczego po cichu?

Nie zmienia to faktu, że handel walczy z plagą kradzieży, choć oficjalnie nie chce ich komentować i nie upublicznia danych na ten temat. Sieci handlowe nie chcą kusić do kradzieży i pokazywać, że nie panują nad sytuacją. W branży szacuje się, że na tzw. gorącym uczynku udaje się złapać jedynie ok. 10-15 proc. złodziei. Gdyby zatrzymywano wszystkich, wówczas dane byłyby mocno zatrważające.

Dane KGP o kradzieżach w sklepach

Dane Komendy Głównej Policji za pierwszy kwartał 2025 r., na które powołuje się portal MondayNews, wskazują na:

  • 9,3 tys. przestępstw kradzieży w sklepach.

  • To o 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku,

  • kiedy takich przypadków było 9,1 tys.

Łukasz Grzesik, specjalista z zakresu bezpieczeństwa obiektów handlowych, analizując trend i notatki policyjne, wnioskuje, że sprawcami przestępstw kradzieży są w dużej mierze osoby już znane policji z podobnych przestępstw oraz działające w recydywie i zuchwale: - Systematycznie okradają sklepy i unikają konsekwencji karnych. To w pewnym stopniu wyjaśnia stabilność trendu. Co prawda, nie wyklucza to nowych, impulsywnych przypadków, ale obecna sytuacja gospodarcza najwyraźniej nie determinuje skali.

Kradną z biedy?

Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Shopfully, mówi MN, że przestępstw w dużej mierze dokonują wyspecjalizowane grupy przestępcze, które uczyniły sobie z tego stałe źródło dochodu: - Jeżeli kradną „zwykli obywatele”, to dotyczy podstawowych towarów spożywczych, bo są to kradzieże wynikające z niemożności opłacenia rachunku przy kasie, czyli po prostu z biedy. Jeżeli ten czynnik znika, to osoby te przestają kraść. Natomiast w ocenie Łukasza Grzesika, najbardziej narażone na kradzieże są sklepy zlokalizowane w centrach handlowych, gdyż skupiają one wiele marek w jednym miejscu, a zamiar kradzieży łatwiej tam ukryć, co daje sprawcom pewną przewagę i możliwość skalowania działań.

To w sklepach ginie najczęściej

- Domeną mniejszych formatów – sklepów osiedlowych, ale także wielkopowierzchniowych, są kradzieże żywności, chemii gospodarczej i alkoholu. I choć sytuacja gospodarcza poprawiła się, to w przypadku kradzieży powszechnych nadal dominują produkty spożywcze i markowy alkohol. Potem można wymienić artykuły drogeryjne i modowe – kończy Grzesik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska