W październiku 1919 roku powstało pierwsze szkolne koło PCK. Aby podkreślić istotę i zasługi w ciągu 90 lat istnienia PCK w Polsce, zorganizowano w szkole uroczystość.
Koło PCK angażuje się w imprezy charytatywne
- W naszej szkole koło PCK istnieje od trzynastu lat, w tym czasie udało się pomóc wielu osobom - mówi Krystyna Janowska, opiekunka kola. - Dzięki wrażliwości i ofiarności ludzi dobrej woli pomogliśmy rodzinom będącym w trudnej sytuacji finansowej. Ofiarowaliśmy żywność, odzież. Przez cztery lata kwestowaliśmy wspierając akcję Zarządu Okręgowego "Dzień walki z głodem". Wspieramy także siostry Dariany w Afryce.
Poza tym, już od dziesięciu lat członkowie Koła uczestniczą w akcji "I TY możesz zostać świętym Mikołajem", w którą angażują właścicieli okolicznych sklepów. Dzięki temu przed świętami, najbardziej potrzebujący otrzymali paczki. Zorganizowali koncerty charytatywne dla ofiar tsunami, pogorzelców, dla dzieci z Sierra Leone, powodzian z 2001 roku, wspomagają WOŚP i uczestniczyli w koncercie charytatywnym dla Izy Kordowskiej z Chełmna.
- PCK udziela pomocy humanitarnej nie tylko podczas wojen i klęsk, ale zajmuje się nauką pierwszej pomocy, pomocą socjalną czy prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych - wymienia Ania. - Ponadto, propagujemy idee honorowego krwiodawstwa. I kierujemy się hasłem Henrego Dunanta - założyciela Czerwonego Krzyża i laureata pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla - "Tutti fratelli", czyli "Wszyscy jesteśmy braćmi".
Odrzucają wszelką dyskryminację
- Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc to znaki międzynarodowej organizacji, która pomaga wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują w wyniku: głodu, wojny, katastrof, kataklizmów, tsunami, trzęsień ziemi oraz epidemii - dodaje Maja. - Został stworzony, aby chronić ludzkie zdrowie i życie, zapewniać szacunek, łagodzić cierpienie odrzucając przejawy dyskryminacji.