Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Senske z Lutowa i Irena Mierzejewska z Iłowa tworzą krajeńskie pisanki. Jedyne takie w Polsce! [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Krajeńskie pisanki w wykonaniu kierowniczki WOK w Lutowie Małgorzaty Senske i instruktorki animacji społecznej świetlicy wiejskiej w Iłowie Ireny Mierzejewskiej
Krajeńskie pisanki w wykonaniu kierowniczki WOK w Lutowie Małgorzaty Senske i instruktorki animacji społecznej świetlicy wiejskiej w Iłowie Ireny Mierzejewskiej Nadesłane - UM Sępólno
W świetlicach wiejskich w gminie Sępólno powstają niezwykłe ozdoby wielkanocne. Panie z Lutowa i Iłowa tworzą pisanki krajeńskie – zdobione ornamentami w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Takich pisanek nigdzie w Polsce nie znajdziecie. Tylko na Krajnie!

Małgorzata Senske jest kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury w Lutowie. Jak mówi, pisanki krajeńskie charakteryzują się przede wszystkim kolorem. Są to biel oraz odcienie koloru niebieskiego. Jaja są zdobione ornamentami lub scenami rodzajowymi.

– Sam wzór krajeński to przede wszystkim piękne kwiaty, przypominające nieco kłosy, makówki i dzwoneczki – opowiada pani Małgorzata.

Tradycyjne i nowoczesne krajeńskie pisanki

Metody zdobienia jaj na Krajnie nie różnią się za to od tych, które stosowane są w innych częściach Polski. Najbardziej popularne jest jednak ręczne malowanie farbami lub rysowanie kredkami. Przy zachowaniu odpowiedniej kolorystyki jaja można oklejać także sznurkami.

Ostatnimi czasy furorę robi zapożyczona z Japonii metoda kanzashi. Polega na przyozdabianiu wielkanocnych jaj wstążkami i kwiatami wykonanymi ze ścinków materiału. Wszystko jest łączone przy pomocy ognia. Takie prace wykonuje między innymi Irena Mierzejewska, instruktorka animacji społecznej w świetlicy wiejskiej w Iłowie.

Jak mówi żartobliwie – jest to technika wymagająca precyzji, cierpliwości i nierzadko okupiona jest poparzonymi palcami. Nieco łatwiejsza jest technika malowania farbami akrylowymi.

- W swoim domu postawię jednak na te tradycyjne kraszanki – śmieje się Irena Mierzejewska.

W kolekcji pani Ireny znajdują się nie tylko te z motywami wielkanocnymi. Jest też na przykład jajo z wizerunkiem miejscowego zabytkowego kościoła. Jego przygotowanie zajęło ponad 8 godzin. Na potrzeby wystawiennicze wielkanocne jaja z Iłowa i Lutowa wykonane są między innymi na styropianie.

Jeszcze przed pandemią obie panie organizowały warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych. Wówczas można było także osobiście zwiedzać przygotowywane przez nie wystawy. Teraz, ani warsztaty, ani wystawy nie mogą być organizowane z udziałem publiczności. Najciekawsze prace zostały uwiecznione na fotografiach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska