https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sztuki zdobienia jaj uczyły się w Szubinie całe rodziny. Trwają zapisy na kolejne zajęcia

Maja Stankiewicz
Podczas artystycznych warsztatów w Szubińskim Domu Kultury nauczyć się można było tworzenia pisanek batikowych i metodą decoupage
Podczas artystycznych warsztatów w Szubińskim Domu Kultury nauczyć się można było tworzenia pisanek batikowych i metodą decoupage Szubiński Dom Kultury
Wielkanocne jaja zdobić można na różne sposoby. Przekonali się o tym uczestnicy artystycznych zajęć w Szubińskim Domu Kultury. Z oferty skorzystały nie tylko dzieci, także rodzice.

Tradycji zdobienia jaj na Pałukach nie było. Tu na Wielkanoc jajka farbowano co najwyżej w wywarze z cebuli na jednobarwny kolor. Na Pałukach nie było też typowych palm wielkanocnych, a kropidła pałuckie. Robiono je z ziół, z kocanki, dziurawca, krwawnika. Kropidła miały pasemka przeplatane mchem. Ich charakterystyczną cechą były też różki robione z krepy, cztery do góry i sześć na dole.

Jak piękne są pisanki batikowe pokazała przed laty w Szubinie Jadwiga Bołka. Twórczyni ludowa przyjechała na Pałuki z Lipska nad Biebrzą. Za jej sprawą w Szubinie zaczęto stosować tę technikę przy tworzeniu pisanek wielkanocnych. Teraz jak zrobić pisanki batikowe uczy w Szubinie dzieci i młodzież jej córka Małgorzata Bołka.

Artystycznie i świątecznie

Właśnie ona poprowadziła zajęcia artystyczne w Szubińskim Domu Kultury adresowane do rodzin, a poświęcone dekoracjom wielkanocnym. Zajęcia takie kilka tygodni przez Wielkanocą to już tradycja w tej placówce.

To Cię może również zainteresować

Uczestnicy warsztatów, a zainteresowanie zajęciami było spore, uczyli się właśnie jak tworzyć pisanki metodą batikową, która polega na nakładaniu wzorów gorącym woskiem i barwieniu jajek w różnych kolorach.

- To wymagająca, ale niezwykle efektowna technika, która pozwala na stworzenie unikalnych ozdób – podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Nie była to jednak jedyna technika, którą zaproponowano gościom. Podczas artystycznych zajęć powstały też pisanki zdobione metodą decoupage. Przy wykorzystaniu serwetek i specjalnego kleju ozdabiano wydmuszki motywami świątecznymi. Z kolei najmłodsi spróbować mogli swych sił przy tworzeniu zajączków z orzechów.

- Wspólne rękodzieło to doskonały sposób na integrację oraz pielęgnowanie świątecznych tradycji. Uczestnicy opuścili warsztaty z uśmiechem i pięknymi, własnoręcznie wykonanymi ozdobami, które wprowadzą świąteczny nastrój do ich domów - podkreślają pracownicy Szubińskiego Domu Kultury.

Palmy i pisanki na wystawie

Teraz w Szubińskim Domu Kultury trwają przygotowania do podsumowania XXVI Miejsko-Gminnego Konkursu na Plastykę Wielkanocną. Konkursowe prace są już w SzDK. Ogłoszenie wyników konkursu połączone z otwarciem wystawy nagrodzonych prac już w poniedziałek 31 marca.

Tymczasem na świąteczne warsztaty zaprasza mieszkańców w swoje progi Muzeum Ziemi Szubińskiej. By skorzystać z tej oferty zgłosić trzeba wcześniej w placówce chęć udziału.

- Serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęcia kreatywne z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa związana z Wielkanocą i jej symboliką – informuje Kamila Czechowska, dyrektor muzeum.

To Cię może również zainteresować

Jak dowiedzieliśmy się – program zajęć będzie zróżnicowany, dostosowany do możliwości grupy, bo zorganizowane zostaną oddzielne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szubińskich szkół i osób dorosłych w tym emerytów.

- Na pewno robione będą pisanki przy wykorzystaniu jajek ze styropianu, ozdoby z krepy i papieru, ale też koszyczki wielkanocne – słyszymy w muzeum. Cykl zajęć ruszyć ma w Domu Polskim od przyszłego tygodnia. Wtedy też udostępniona zostanie zwiedzającym wystawa świąteczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska