Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały reaktor atomowy może powstać w Kujawsko-Pomorskiem! Znamy lokalizację

red.
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 17 kwietnia, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przedstawił siedem potencjalnych lokalizacji małych reaktorów atomowych (SMR). Jeden z pierwszych może stanąć w województwie Kujawsko-Pomorskiem, w pobliżu Włocławka. - Rocznie dzięki posadowieniu 1 reaktora SMR będzie można zaoszczędzić do 200 mln euro z tytułu mniejszych emisji CO2 – twierdzi premier Mateusz Morawiecki, który również uczestniczył w prezentacji strategii atomowej PKN Orlenu.

Gdzie w Polsce może powstać mały reaktor atomowy SMR

Pierwszy na świecie mały reaktor jądrowy BWRX-300 zbudowano w Kanadzie. W Polsce, oprócz Włocławka, reaktory atomowe projektu GE Hitachi mogłyby stanąć w okolicach:

  • Ostrołęki,
  • Stawów Monowskich koło Oświęcimia,
  • Dąbrowy Górniczej,
  • Nowej Huty,
  • Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola,
  • Warszawy.

W powyższych lokalizacjach znajdują się między innymi energochłonne zakłady produkcyjne.

- W pierwszym etapie wybraliśmy siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla nas jest jednak poparcie społeczne, dlatego będziemy prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów - mówi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że zainteresowanie ze strony samorządów jest duże.

Przez najbliższy czas Orlen będzie analizował możliwości budowy pierwszego reaktora. Do końca roku spółka ma przedstawić kolejne ewentualne lokalizacje - w sumie będzie ich 20.

Kiedy w Polsce zobaczymy pierwszy mały reaktor atomowy?

– Mała energetyka jądrowa to nie jest już tylko wizja przyszłości. Do 2030 roku chcemy zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR – zapowiada Daniel Obajtek.

Realizacją inwestycji ma zająć się spółka Orlen Synthos Green Energy, powołana do rozwoju energetyki jądrowej.

Dodajmy, że małe reaktory atomowe tzw. SMR są uważane za bezpieczne - posiadają mechanizmy, które automatycznie uruchamiają procesy chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu obiekt może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka.

Reaktor wraz z całym zapleczem technicznym zajmuje powierzchnię boiska piłkarskiego. Energia uzyskiwana dzięki urządzeniom ma być nie tylko bezpieczna, lecz także tania. Szacuje się, że koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska