Jak podała "Polska The Times" Rzecznik Praw Dziecka wystosował 28 lipca specjalne pismo do minister pracy i polityki społecznejJolanty Fedak w sprawie
zwiększenia liczby wolnych dni dla pracujących rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko poniżej 14. roku życia.Obecnie jeśli dwoje rodziców pracuje, to i tak tylko jedno z nich może skorzystać z dwóch płatnych dni opieki. Tyle samo wolnego może wziąć mama jedynaka, jak i trójki czy czwórki dzieci.
Kodeks pracy stanowi w art. 188, że taką samą liczbę dni tytułem zwolnienia od pracy mają wszyscy rodzice i opiekunowie. Zarówno ci wychowujący jedno dziecko do 14 lat, jak i z większą liczbą dzieci.
Przeczytaj: Biznes mam na Kujawach i Pomorzu. Najpierw rodzą dziecko, potem zakładają firmę
- Mamy troje dzieci w wieku szkolnym. Dwa dni opieki to za mało przy trójce dzieci. Przy takiej gromadce jest mnóstwo spraw do załatwienia. Uważam, że przydałoby się więcej wolnego, gdy rodzina jest wielodzietna - mówi pani Iza Antkowiak z Bydgoszczy.
Według Rzecznika Praw Dziecka taka zmiana będzie miała wymiar praktyczny. Rodzice dwójki i więcej pociech mają przecież więcej spraw do załatwienia, wizyt lekarskich, spotkań z nauczycielami w szkole czy przedszkolu. Na razie nie wiadomo, kiedy minister odpowie na tę inicjatywę. W biurze RPD informują, że może to nastąpić pod koniec sierpnia br.
Przeczytaj: Przedsiębiorcy uwierzcie, że młoda mama jest superpracownikiem! (wideo)
