Po dwa punkty utworzone zostaną w gminach Lisewo i Chełmża, natomiast trzy -w gminie Płużnica. W Lisewie oba mają zostać utworzone w Lisewie, zaś w gminie Płużnica, w: Nowej Wsi Królewskiej, Płąchawach i w Płużnicy.
To szansa dla mam
Projekt powstał głównie po to, by dać szanse matkom, które rezygnują z pracy, aby zajmować się dzieckiem do trzeciego roku życia, na powrót do pracy.
- W każdym punkcie będziemy mogli przyjąć od trzech do pięciu dzieci - informuje Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. - Opiekę do dziesięciu godzin dziennie sprawować będą wykwalifikowane opiekunki. W tym celu przeszkolonych zostanie szesnaście osób, a następnie zatrudnionych od ośmiu do dwunastu.
To gminy zatrudnią opiekunów dziennych, fundusze na to mają z projektu.
Licytuj pakiet zabiegów w Chełmnie. Pomóż odzyskać wzrok panu Czesławowi
Jak będą działały punkty?
- To forma żłobka, którego w gminie Lisewo nigdy nie było - mówi Agnieszka Dalke, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych i promocji w Urzędzie Gminy Lisewo. - Postanowiliśmy, wspólnie z dwiema partnerskimi gminami, przystąpić do tego projektu w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców. W naszej gminie powstaną dwa punkty - jeden w domu u wybranego opiekuna dziennego, a drugi - w pomieszczeniu należącym do gminy - przy GOPS-ie, które obecnie stoi niewykorzystane. Kiedyś było tam mieszkanie. Mamy pieniądze na jego wyremontowanie.
Opieka nad dziećmi ma być sprawowana od lipca bieżącego roku do czerwca 2020 roku. W kwietniu ruszy nabór na opiekunów dziennych milusińskich w wieku od 20 tygodnia do trzeciego roku życia. Każdego czeka miesięczny kurs przygotowawczy - 160-godzinne szkolenie.
- Jeszcze nie wiemy, gdzie zostanie ono zorganizowane - przyznaje Agnieszka Dalke. - Nabór robi gmina Płużnica, ale u nas na stronach także są o nim informacje. Dopiero wtedy, gdy wyłonieni zostaną opiekunowie dzienni, ogłosimy rekrutację dla rodziców pociech.
Będzie rekrutacja
Jeżeli któryś rodzic, którego dziecku zostanie przyznane miejsce w punkcie, zrezygnuje z oddawania malucha pod opiekę niani, będzie mógł to zrobić i wtedy skorzysta inny - ogłoszona zostanie rekrutacja uzupełniająca.
- W pierwszej kolejności skorzystać będą mogły osoby korzystające ze świadczeń z GOPS-u, możemy - w czasie rekrutacji - brać pod uwagę także dochód rodziny - dodaje Agnieszka Dalke. - Opracujemy regulamin.
Główny cel projektu to stworzenie warunków, aby mamy mogły wrócić na rynek pracy - po urlopach macierzyńskich czy rodzicielskich, osób fizycznych w wieku aktywności zawodowej wyłączonych z rynku pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dziećmi do lat trzech.
- Bardzo chętnie przystąpiliśmy do tego projektu, ponieważ zainteresowanie jest duże - podkreśla Agnieszka Dalke. - Przedszkola mamy od wielu lat, a żłobków dotąd nie było.
Przez pierwsze dwa lata punkty będą finansowane ze środków unijnych. Rodzice będą płacili jedynie 50 złotych jako wkład własny. Kolejne dwa lata zadanie będzie finansowane ze przez gminy i rodziców.
Do zobaczenia - nasze serialowe propozycje na wiosnę.