
Ulga na IKZE (konto emerytalne)
Za rok podatkowy 2022 możesz odliczyć nawet do 4866 zł, z tytułu wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Ulga dla młodych
Ulga (a dokładnie zwolnienie z podatku) obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Ulga rehabilitacyjna
Przysługuje niepełnosprawnym (na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności) lub mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną.
* Dostaną ją osoby, których dochody wynosiły więcej niż 30 tys. złotych rocznie.
Ulga na leki
Wchodzi w skład ulgi rehabilitacyjnej i jest przyznawana tylko osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich opiekunom.
Ulga odnosi się do różnicy pomiędzy poniesionymi w danym miesiącu wydatkami a kwotą 100 złotych. Chodzi o leki przepisane na receptę przez lekarza specjalistę dla osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna, podlegać będą odliczeniu w ramach ulgi. Ulga ta nie obejmuje leków bez recepty.
Ulga na sprzęt rehabilitacyjny
Ulga rehabilitacyjna przysługuje na realizację dwóch celów: rehabilitację (sprzęt, leki), ułatwianie wykonywania czynności życiowych (sprzęt zarówno ortopedyczno-medyczny, jak i przystosowujący).

Ulga dla rodziców 4 plus
Ulga dla rodzin 4 plus została wprowadzona przepisami Polskiego Ładu w 2022 r. Dzięki niej zdecydowana większość podatników, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, nie płaci podatku PIT.
Korzystanie z ulgi dla rodzin 4 plus nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Ważne! Kwota ulgi na dzieci nie może przekroczyć kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Limit ulgi: 85 528 zł