- Firma Astri Polska ma dwie nogi. Jedną noga jest segment tzw. downstream, czyli budowanie aplikacji, które oparte są o dane satelitarne, dane „speacowe”- tak lubimy je nazywać. Druga noga natomiast jest tzw. Ground Segment Equpiment, są to elementy do testowania satelitów, do testowania elementów satelitarnych- wyjaśnia w rozmowie z AIP Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska.
Urządzenie przekazane ESA wykorzystywane jest głównie dla potrzeb testów awioniki europejskich satelitów meteorologicznych MetOp-SG. To drugie z docelowych 4 urządzeń dla tego programu. W lutym, firma z Warszawy przekazała drugie urządzenie dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych Eurostar Neo. Na tym jednak, nie kończą się plany firmy na ten rok. W tym roku, firma dostarczy ESA także rozwiązania z dziedziny nawigacji i aplikacji satelitarnych.Każdy z produktów dostarczanych ESA jest wynikiem wielomiesięcznej pracy. Rozwiązania Astri Polska znajdują zastosowanie w wiodących misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej.
- Projektów jest kilka, więc ciężko wymienić jeden, ale ten na którym skupiona jest główna uwaga, to projekt JUICE w którym będziemy dostarczali szereg elementów: elektronikę, optomechatronikę, jak i oprogramowanie. Jest to jedna z kluczowych misji Europejskiej Agencji kosmicznej, w ramach której wykonane zostaną analizy i badania- mówi Mandas.
Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100 proc. przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Specjalizuje się w elektronice, optomechatronice, GNSS, satelitarnych obserwacjach Ziemi i aplikacjach satelitarnych. W portfolio firmy znajduje się ok. 50 projektów związanych z rozwojem technologii kosmicznych realizowanych dla m.in.: ESA, Komisji Europejskiej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Od momentu powstania w 2010 roku firma rozwija się dynamicznie, zatrudniając obecnie ok. 80 osób – większości polskich inżynierów.
Ciekawe informacje i porady
