Marcin Wałdoch w finale konkursu Fundacji im. Tomasza...

  Marcin Wałdoch w finale konkursu Fundacji im. Tomasza Strzembosza

  Zdjęcie autora materiału
  Maria Eichler

  Gazeta Pomorska

  Podczas promocji książki w bibliotece w Chojnicach do autora ustawiła się kolejka po dedykacje

  Podczas promocji książki w bibliotece w Chojnicach do autora ustawiła się kolejka po dedykacje ©Maria Eichler

  Marcin Wałdoch jest finalistą konkursu na najlepszą książkę historyczną.
  Podczas promocji książki w bibliotece w Chojnicach do autora ustawiła się kolejka po dedykacje

  Podczas promocji książki w bibliotece w Chojnicach do autora ustawiła się kolejka po dedykacje ©Maria Eichler

  Jak się dowiadujemy, książka Marcina Wałdocha o chojnickim karnawale "Solidarności" znalazła się w finale prestiżowego konkursu o nagrodę historyczną Fundacji im. Tomasza Strzembosza. Jest jedną z pięciu, którą jurorzy wezmą pod uwagę przy typowaniu zwycięskiej pozycji. Nagroda główna to 20 tys. zł. Kto ją dostanie, dowiemy się 11 września. Bywało już tak, że kapituła konkursu przyznawała nagrody ex aequo. Gratulujemy Marcinowi Wałdochowi sukcesu!

  W każdym roku kalendarzowym odbywa się jedna edycja konkursu. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę dotyczącą najnowszej historii - okresu od wybuchu II wojny światowej do 1989 roku.

  Jury tworzą: prof. dr hab. Tomasz Szarota - przewodniczący, Irena Lasota, prof. dr hab. Andrzej Paczkowski, prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, prof. dr hab. Wojciech Materski, prof. dr hab. Marek Wierzbicki - sekretarz.

  Do konkursu może zostać zgłoszona wyłącznie debiutancka książka bądź druga książka w dorobku autora. Musi być wyłącznie dziełem oryginalnej twórczości autora oraz wynikiem jego własnych badań. Ma być oryginalnie napisana w języku polskim, przystępnym językiem literackim, zrozumiałym dla przeciętnie wykształconego człowieka.

  Konkurs składa się z następujących etapów:

  a) I etap w okresie od 1 styczna do 30 kwietnia każdego roku, w którym każdy z członków jury ocenia wybrane przez siebie książki, a następnie każdy wybiera po jednej książce nominowanej do nagrody. Nominacje może zgłosić również Rada Fundacji, nie więcej jednak niż 5 książek;

  b) II etap w okresie od 1 maja do 10 września każdego roku, w którym każdy z członków jury zapoznaje się z nominowanymi książkami, Jury obraduje nad wyborem najlepszej książki i dokonuje jej wyboru;
  c) finał 11 września każdego roku, w dniu urodzin patrona nagrody, w którym jury ogłasza zwycięzcę.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018