- Apeluję i będę apelować, by badania takie, jak cytologia i mammografia zostały wpisane na listę badań obowiązkowych - mówiła Maria Kaczyńska na piątkowej konferencji w warszawskim Belwederze, która otworzyła Ogólnopolską Kampanię Profilaktyki Onkologicznej "Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem”
Akcja została zainaugurowana z inicjatywy pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.
- Rak to nie jest żaden koniec życia - mówią lekarze - Będziemy się bać zawsze tej choroby i badań związanych z tą czy inną chorobą przewlekłą. Jednak jest to już choroba przewlekła, a nie jak do niedawna śmiertelna. Ważna jest profilaktyka.
Ważna jest profilaktyka
Tylko wczesne wykrycie choroby daje pacjentom szansę na pełne zdrowie. Jednak zaledwie 20 proc. osób, dotkniętych chorobą nowotworową w Polsce podejmuje leczenie we wczesnym stadium raka. W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych wskaźnik ten wynosi 80 proc.
- Nie należy bać się badań. Szczególnie mężczyźni ich unikają. - Nie bagatelizujcie ich i nie wstydźcie się badań prostaty - Maria Kaczyńska wspierała lekarzy na konferencji
Kryzys nie dotknie profilaktyki onkologicznej
W zakresie wczesnego wykrywania zmian zostało przeszkolonych już ponad 10 tys lekarzy, planuje się przeszkolenie kolejnych 10 -12 tys.
Czy kryzys gospodarczy dotknie profilaktyki i leczenia onkologicznego. Na szczęście nie - zapewnia wiceminister zdrowia w rządzie premiera Donalda Tuska, Marek Twardowski. - Jest to dział priorytetowy - zaznaczył.
Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?
Wystarczy uprawiać sport (przynajmniej półgodzinny spacer dziennie), unikać stresu, tytoniu i przypadkowych kontaktów seksualnych, ograniczyć picie alkoholu, nie dopuszczać do nadwagi, opalać się z umiarem, zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby, nie lekceważyć chorób i stanów zapalnych oraz badać się, jeżeli w naszej rodzinie występował nowotwór.