Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Sobocińska jest patronką Izby Pamięci i Tradycji w Zespole Szkół

RENATA KUDEŁ
Zołnierz Armii Krajowej brała udział w wielu akcjach na ziemi dobrzyńskiej i nie tylko.

Maria Sobocińska urodziła się 29 kwietnia 1920 r. w Wymyślinie. Walczyła w Armii Krajowej. W ubiegłym roku została patronką Izby Pamięci i Tradycji w Zespole Szkół w Skępem. - To piękna i szlachetna postać - mómówi Jolanta Iwińska, nauczycielka historii, opiekunka izby. Córka Romana i Stanisławy z Ziemkiewiczów, w 1939 r. zdała maturę w Liceum Humanistycznym w Warszawie. Tam też po wybuchu wojny została zwerbowana do konspiracji. Po aresztowaniu jednego z krewnych wróciła do Skępego. Podjęła pracę jako pomoc biurowa w niemieckiej firmie Strassen-baugesellschaft "Olmer", która w powiecie lipnowskim budowała trasę Warszawa-Bydgoszcz. W pracy, na potrzeby konspiracji, wystawiała fałszywe przepustki, polecenia wyjazdów. Opanowała język niemiecki oraz pisanie na maszynie. W 1941 r. zatrudniono ją jako pomoc biurową w niemieckim biurze geodezyjnym w Lipnie.

Rok później została zaprzysiężona do Związku Walki Zbrojnej. Przyjęła pseudonim "Ryśka" i awansowano ją do stopnia podporucznika. - Była oficerem do zadań specjalnych, a także kurierką Hanny Krzeszowskiej, kierującej Wojskową Służbą Kobiet w sztabie komendy Okręgu AK "Pomorze" - mówi Jolanta Iwińska.

W lipcu 1943 r. dostała zadanie zorganizowania sieci WSK Obwodu Lipno. Mianowano ją jej komendantką. Była współorganizatorką wysadzenia na stacji Koziołek pociągu jadącego z amunicją na front wschodni. Zasłynęła jako organizatorka akcji uwolnienia z więzienia w Toruniu oficera AK do zadań specjalnych Stanisława Witkowskiego ps. "Żbik". W tej akcji uratowano również trzech innych akowców.

W styczniu 1945 r. szef sztabu Komendy Okręgu AK "Pomorze" ppłk Józef Chyliński nadał jej Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Został wręczony dopiero w 2002 r. w Ambasadzie Polskiej w Sztokholmie. Podczas wojny była też odznaczona Srebrnym Krzyżem Walecznych z Mieczami. 16 listopada 1945 r. Maria Sobocińska została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i skazana na 6 lat więzienia. Wyszła na wolność w 1948 r. Dziś mieszka w Szwecji, jest członkiem Rady Naczelnej Armii Krajowej na Zachodzie z siedzibą w Londynie oraz Związku Więźniów Politycznych w Polsce.

Od momentu otwarcia Izby Pamięci i Tradycji której patronuje ppłk Maria Sobocińska, szkoła nawiązała z nią kontakt. W ubiegłym roku na jej zaproszenie w Sztokholmie gościła Jolanta Iwińska. - Była to dla mnie niezwykła wizyta - przyznaje opiekunka izby. - Pani Maria jest aktywnym członkiem Koła Byłych żołnierzy AK, oddział w Sztokholmie, które wchodzi w skład Kongresu Polaków w Szwecji. Cieszy się wielkim autorytetem wśród Polonii.

Patronka obiecała, iż wkrótce odwiedzi Zespół Szkół w Skępem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska