MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek nie da stypendiów studentom, ale wnioski przyjmuje

Kamila Mróz
sxc.hu
W letnim semestrze studenci z naszego regionu nie mogą liczyć na stypendia z Urzędu Marszałkowskiego.

W 2006 roku sejmik województwa podjął uchwałę w sprawie przyznawania stypendiów marszałka studentom, którzy osiągają wybitne wyniki w nauce, sporcie i kulturze.

Marlena z IV roku historii sztuki UMK w piątek poszła do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu złożyć wniosek o stypendium. To był ostatni dzień terminu, przynajmniej tak wynikało z informacji zamieszonej na stronie internetowej urzędu. Na miejscu dowiedziała się, że pieniędzy w tym roku w ogóle nie będzie.

- W tegorocznym budżecie, już w grudniu, sejmik nie przewidział środków na stypendia dla studentów - mówi Czesław Ficner, dyrektor Departamentu Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego. - Natomiast w ubiegłym roku, patrząc kompleksowo, było ich ponad 6 tys., bo szukamy na nie środków w różnych programach funduszy unijnych. Udział województwa w tym przedsięwzięciu wyniósł ponad 1,5 mln zł.

Dyrektor wyjaśnia, że ubiegłoroczna liczba stypendiów obciążyła kasę województwa i dlatego w tym roku radni nie zabezpieczali pieniędzy na pomoc materialną dla studentów.

Dodaje jednocześnie: - Nadal poszukujemy środków dla studentów w programach unijnych i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku stypendia będą.

Na pewno jednak nie w semestrze, który niedawno się zaczął. Jeżeli już, to od nowego roku akademickiego. - Informacja na ten temat się pojawi - zapewnia dyrektor.

Problem w tym, że przez cały czas na stronie internetowej urzędu figuruje komunikat o przyjmowaniu wniosków o stypendia. Studenci więc przygotowywali potrzebne dokumenty i dostarczali je do departamentu edukacji.

- To robienie ludziom wody z mózgu. Dlaczego nie zdejmą tej informacji? - irytuje się Marlena.

Dyrektor potwierdza, że z jego wydziałem kontaktowało się wielu studentów zainteresowanych stypendiami. Twierdzi: - Nie wycofaliśmy tego ze strony, bo nie rezygnujemy z akcji, tylko ją czasowo wstrzymujemy.
Przyznaje, że zabrakło na ten temat zdania wyjaśnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska