Spis treści
Wskazówki, aby cieszyć się pelargoniami przez cały sezon
Jeśli regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie jest dla ciebie zbyt pracochłonne, poznaj wskazówki ekspertów z Pelargonium for Europe. Stosując się do nich można sprawić, że pelargonie wymagać będą jedynie niewielkiej opieki, a tobie pozostanie cieszyć się ich widokiem.
Kiedy najlepiej posadzić pelargonie?
Eksperci zalecają, aby nie sadzić i nie wystawiać pelargonii na zewnątrz w pierwszej połowie maja, ponieważ mogą występować nocne przymrozki, co może być śmiertelne dla tych ciepłolubnych roślin.
Jeśli po zasadzeniu pelargonii znów zrobi się zimno, istnieją jednak sposoby i środki, aby chronić je przed uszkodzeniem. Więcej informacji można znaleźć na blogu pod adresem https://moja-pelargonia.pl/.
Odpowiednia ziemia dla pelargonii
Świeża ziemia jest ważna dla rozwoju pelargonii, dlatego powinna mieć wysoką jakość.
Specjalne podłoże do pelargonii jest optymalnie dostosowane do ich potrzeb. Jeśli jednak takiego nie masz, równie dobrze sprawdzi się wysokiej jakości gleba do roślin balkonowo-doniczkowych lub uniwersalna. Odpowiednia gleba ma wysoką zdolność drenażu i zatrzymywania wody. Daje roślinom wsparcie i dostęp powietrza do korzeni. Dobrą ziemię można poznać po przyjemnym, ziemistym zapachu, sypkiej konsystencji oraz dodatkach takich jak glinka i perlit.
Idealny drenaż w donicach z pelargoniami
Pelargonie nie lubią przelewania. Nadmiar wody musi mieć możliwość odpływu.
Oprócz wysokiej jakości ziemi zalecane jest na dnie donicy utworzenie warstwy drenażu w postaci kawałków gliny, keramzytu lub podobnych materiałów, który zapobiega zatykaniu otworów odpływowych przez kompost. Wystarczy ją utworzyć podczas sadzenia.
Wskazówka: jeśli używasz pojemnika z wbudowanym zbiornikiem, warstwa drenażowa nie jest konieczna.
Odpowiedni odstęp między sadzonkami pelargonii
Oprócz odpowiedniego pojemnika i wysokiej jakości podłoża, podczas uprawy pelargonii ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między roślinami. Powinny być one oddalone od siebie o co najmniej 20 cm. Oznacza to, że w skrzynce balkonowej o długości 60 cm i szerokości 20 cm zmieszczą się maksymalnie trzy pelargonie, a w skrzynce o długości 100 cm - od czterech do pięciu.
Minimalna średnica doniczki na pojedynczą pelargonię powinna wynosić 20 cm.
Wskazówka: Naprzemiennie posadzone pelargonie zwisające z rabatowymi w skrzynce balkonowej mają szansę na swobodniejszy
rozwój.
Optymalne stanowisko dla pelargonii
Pelargonie kochają słońce. Im mają lepszy dostęp do światła, tym obficiej kwitną.
Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, ale poradzą sobie również z półcieniem. Dla odmian o dużych lub pełnych
kwiatach najlepsze jest miejsce osłonięte od silnych wiatrów i deszczu, np. przy ścianie domu lub pod
dachem.
Oto wskazówki na piękne pelargonie:
