https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W takich przypadkach tuje są niebezpieczne dla zdrowia. Wyjaśniamy, kiedy należy uważać na tuje [13.05.25]

Joanna Gólczyńska
Tuje są bardzo popularne w ogrodach, zwłaszcza jako żywopłot. Ładnie się prezentują, strzegą przed wścibskimi spojrzeniami, są również łatwe w uprawie i pielęgnacji. Co więcej - są zimozielone i stanowią ozdobę przez cały rok. Czy mogą być jednak niebezpieczne? Wyjaśniamy w galerii.
Tuje są bardzo popularne w ogrodach, zwłaszcza jako żywopłot. Ładnie się prezentują, strzegą przed wścibskimi spojrzeniami, są również łatwe w uprawie i pielęgnacji. Co więcej - są zimozielone i stanowią ozdobę przez cały rok. Czy mogą być jednak niebezpieczne? Wyjaśniamy w galerii. unhsplash.com
Tuja to popularna roślina ogrodowa. Szybko się rozwija, jest łatwa w pielęgnacji, zapewnia cień i osłania przed wiatrem. Wiele się jednak słyszy o tym, że tuje mogą być szkodliwe dla zdrowia. Czy rzeczywiście tak jest? Wiemy, kiedy należy na nie uważać.

Jak szybko rosną tuje?

Tuje, czy inaczej żywotniki , to rodzaj roślin iglastych z rodziny cyprysowatych. Dorastają do 3-4 metrów, a ich przyrost roczny w górę to aż 30–40 cm, a nawet do 60 cm, na szerokość ok. 40 cm.

Nic więc dziwnego, że tuje są chętnie wybieranymi roślinami na żywopłot. Sadzone są również w pobliżu tarasów, ścieżek i altan ogrodowych. Zapewniają latem cień i osłaniają przed wiatrem.

Takie stanowisko lubią tuje

Tuje najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Chwasty bardzo im szkodzą, dlatego przed posadzeniem ziemia powinna być w promieniu pół metra odchwaszczona. Żywotniki preferują podłoże o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym, którego wartość pH wynosi od 4,5 do 5,5. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna.

Tego nie lubi tuja

Tuja bardzo źle znosi suszę. Dlatego podstawowym krokiem w jej pielęgnacji jest regularne nawadnianie. Latem tuje najlepiej podlewać rano lub wieczorem.

Tuje można nawozić specjalnym nawozem do tui i iglaków. Tuja także dobrze znosi nawożenie kompostem lub obornikiem.

Niestety tuje są częstym obiektem ataku szkodników, takich jak mszyce, karczowniki, a także szczególnie niebezpieczne - miodownice cyprysikowe. Jeśli twoje tuje marnieją w oczach i zmieniają kolor szybko udaj się do sklepu ogrodniczego po oprysk.

W takich przypadkach tuje są niebezpieczne dla zdrowia

Wiele mówi się ostatnio o tym, że tuje mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zawierają bowiem w sobie tujon. To organiczny związek chemiczny, który występuje w olejku eterycznym wytwarzanym przez tuje.

Czy tuje rzeczywiście mogą nam zaszkodzić? W galerii wyjaśniamy, kiedy należy na nie uważać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska