- takie sceny można zobaczyć niemal w każdym filmie sensacyjnym. W każdym z nich nie brakuje dzielnych policjantów, którzy ryzykując własne życie ratują ludzi. Chyba każdy po obejrzeniu takiego filmu choć raz marzył o tym by zostać stróżem prawa.
Choć o filmowych scenach raczej możemy zapomnieć (chyba, że wybierzemy się np. do łódzkiej filmówki) o pracy w policji możemy myśleć poważnie. Wczoraj rozpoczął się nabór kandydatów do służby w jednostkach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Mieszkańcy powiatu brodnickiego również mogą się zgłosić. Wystarczy spełnić kilka wymagań, przejść testy, szkolenie i rozpocząć pracę. Droga ta nie jest jednak tak łatwa. Przekonali się o tym m.in. Paweł Chachulski i Paweł Celiński, którzy dostali się do policji podczas ostatniego naboru (zakończył się w październiku - przyp.). Musieli pokonać 165 kandydatów (w tym 50 kobiet), którzy zgłosili się do brodnickiej jednostki z chęcią podjęcia pracy. - Obecnie są w szkole policyjnej. Nauka trwa około pół roku - mówi sierż. Barbara Gutowska-Gondzik, oficer prasowy KPP w Brodnicy.
Tymczasem wczoraj rozpoczął się kolejny nabór. - W sumie planuje się przyjęcie stu dwudziestu osób. Nie wiadomo na razie ile trafi do brodnickiej komendy. Pobór jest organizowany przez komendę główną - mówi pani oficer. - Nie wiadomo gdzie będą skierowane osoby jeśli okaże się, że w Brodnicy nie ma miejsc - wyjaśnia. - Zwykle dzieje się tak, że zatrudniani są w jednostkach najbliższych miejscu zamieszkania - dodaje.
Nabór będzie trwał do 12 lutego. W brodnickiej komendzie już w najbliższy piątek - 5 stycznia odbędą się drzwi otwarte. Wszyscy chętni do podjęcia służby będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat zasad przyjęcia, niezbędnych dokumentów. Policjanci pomogą wypełnić podania, skompletować materiały. Warto w tym dniu zabrać ze sobą odręcznie napisany życiorys, kserokopię dokumentów potwierdzających wykształcenie - oraz kserokopię zaświadczenia o niekaralności (informacja o osobie z Krajowego Rejestru Karnego) - oryginał do wglądu przy składaniu dokumentów. O pracę w policji mogą ubiegać się osoby nie karane, posiadające co najmniej średnie wykształcenie i w przypadku mężczyzn - uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Chętnym przypominamy, że nie wystarczy się zakwalifikować. Kandydatów czekają rozmowy wstępne a później testy: wiedzy, sprawności i psychologiczne. Osoby, które pomyślnie przejdą wszystkie testy i badania będą pełniły stanowisko kursanta. Po sześciomiesięcznym przeszkoleniu czeka ich trzyletnia służba przygotowawcza po której będą policjantami stałymi.
Drzwi otwarte
5 stycznia
KPP Brodnica, ul. Zamkowa 13
godz. 11.00-15.00