Masz takie prawo jazdy? Sprawdź, kiedy musisz je wymienić i ile zapłacisz!

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Prawo jazdy wydane za granicą podlega wymianie na polski dokument. Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Ile to kosztuje?
Prawo jazdy wydane za granicą podlega wymianie na polski dokument. Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Ile to kosztuje? pixabay.com
Prawo jazdy wydane za granicą podlega wymianie na polski dokument. Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy? Ile kosztuje wymiana prawa jazdy i kogo dotyczy? Sprawdź, co mówią przepisy.

Prawo jazdy do wymiany

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami na terytorium Polski, pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności takiego prawa jazdy.

Honorowane w Polsce są także wydane za granicą międzynarodowe prawo jazdy, a także wydane za granicą (poza UE / EFTA) krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy zgodne z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 r.

To Cię może też zainteresować

Zagraniczne prawo jazdy ważne w Polsce:

 • prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej;
 • prawo jazdy wydane przez Konfederację Szwajcarską;
 • prawo jazdy wydane przez państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
 • międzynarodowe prawo jazdy;
 • wydane poza UE/EFTA krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy zgodne z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 r.

Prawo jazdy wydane za granicą podlega wymianie na analogiczny dokument polski, jeżeli jego posiadacz przebywa w Polsce na stałe lub co najmniej przez 185 dni w roku. Po uzyskaniu stałego lub czasowego pobytu w Polsce należy wymienić wydane za granicą prawo jazdy na analogiczny dokument polski.

Wymiana prawa jazdy

Wymiana zagranicznego prawa jazdy na dokument polski odbywa się na podstawie wniosku o wymianę prawa jazdy, który należy złożyć we właściwym dla miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy wydziale komunikacji.

Za wydanie polskiego prawa jazdy opłata wynosi 100,50 zł.

Polskie prawo jazdy wydawane jest w ciągu 9 dni roboczych.

Przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy? Sprawdź, co dokładnie musisz zrobić, żeby zdać. Jeśli nie potrafisz wykonać któregoś z tych zadań - prawdopodobnie nie zdasz egzaminu na prawo jazdy. Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z dwóch części. Najpierw wykonywane są zadania na placu manewrowym ośrodka egzaminowania a następnie w ruchu miejskim. Po zaliczeniu części egzaminu odbywającego się na placu manewrowym ośrodka egzaminacyjnego, wyjeżdżasz na miasto. Jeśli na mieście popełnisz błędy, egzamin poprawkowy zdajesz ponownie zaczynając od placu manewrowego.Zobacz wszystkie zadania egzaminacyjne, jakie trzeba wykonać podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy >>>Zobacz koniecznie: Szykują się kolejne, rewolucyjne zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zdajesz na prawo jazdy? To musisz zrobić podczas egzaminu [lista]

Polskie prawo jazdy do wymiany

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy następuje wtedy, gdy mija termin ważności dokumentu.

Do wymiany prawa jazdy potrzebne są:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy - do pobrania z BIP właściwego urzędu,
 • zdjęcie w kolorze o wymiarach 35 x 45 mm,
 • potwierdzenie opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej,
 • kserokopia prawa jazdy - o ile je posiadamy,
 • oświadczenia, że składany wniosek jest zgodny z prawdą.

Ile kosztuje nowe prawo jazdy?

 • 100 zł - tyle kosztuje sam dokument,
 • 0,50 zł - opłata ewidencyjna.
 • 200 złotych - badanie lekarskie.

Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze koszt wykonania zdjęcia do dokumentu.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy można zdać nawet wtedy, gdy popełni się błędy. Każdy błąd na egzaminie na prawo jazdy zostanie odnotowany, ale nie każdy oznacza koniec. Są jednak takie błędy, których skutkiem jest natychmiastowe przerwanie egzaminu. Które błędy od razu kończą egzamin? O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

Prawo jazdy 2020. Uważaj te błędy od razu kończą egzamin! [LISTA]

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie