https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matematyka będzie większa

Kamila Mróz
Makieta całego Wydziału Matematyki i Informatyki
Makieta całego Wydziału Matematyki i Informatyki Lech Kamiński
Marmur na podłogę holu płynął z Indii kilka miesięcy, ale i tak było taniej. Jego morska wycieczka nie opóźniła budowy nowego skrzydła Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Przy charakterystycznym budynku matematyki (przy ul. Chopina), który tuż po powstaniu uniwersytetu przez długie lata był pierwszą siedzibą Biblioteki Głównej, dziś stoi nowe, połączone z nim skrzydło. Będzie siedzibą wydziału i podległej mu jednostki Regionalnego Centrum Edukacji Informacyjnej (szkolenia w zakresie nowoczesnych technologii informatycznych).

Od Warszawy do Brukseli

Obiekt realizowany przez konsorcjum trzech lokalnych firm Marbudu, Kabetu i Novapolu, według ich własnego projektu, wyrósł błyskawicznie. Sprzęt na plac budowy wjechał we wrześniu ubiegłego roku, w maju tego roku położono kamień węgielny, a pod koniec 2006 obiekt ma być oddany.

Pieniądze na nowe skrzydło wydziału dała Unia Europejska (14,4 milionów złotych), Urząd Marszałkowski (3,1 miliona złotych) oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (0,7 miliona złotych).

Rozbudowa po 70 latach

Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki zbudowany przy ul. Chopina powstał pod koniec lat trzydziestych dla Muzeum Ziemi Pomorskiej. Za imponującą fasadą kryje się jednak skromna kubatura, dlatego dla potrzeb wydziału zaadaptowano wszystkie możliwe pomieszczenia.

Po rozbudowie warunki pracy i studiowania wreszcie się poprawią, a powierzchnia użytkowa zmodernizowanego gmachu wyniesie 11,5 tysięcy metrów kwadratowych.

Budują nad i pod ziemią

- W dobudowanej części znajdzie się m.in. duża sala wykładowa na 350 osób, sala konferencyjna na 100 osób, 10 laboratoriów komputerowych i 20 pokoi pracowników oraz biblioteka - mówi Jan Kachniarz, zastępca kanclerza do spraw technicznych UMK.

Oba budynki - stary i nowy, ciekawie wkomponowany w teren - skleja łącznik z szatnią i podobnie, jak na ekonomii, miejscem, gdzie studenci mogą przysiąść i poczekać na kolejne zajęciami.

Na holach zainstalowano terminale internetowe. W dobudowanej części nie zabraknie także baru i jadalni. Wydział, jako całość, został przystowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pod nowym skrzydłem wykonawca zbudował niewielki parking podziemny dla samochodów oraz boks dla rowerów.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska