- Kiedy w innych krajach znacząco przyrasta bezrobocie, my pokazujemy, że chronimy miejsca pracy. To nasze podstawowe zadanie – stwierdził szef rządu. Jak dodał narzędzia takie ja Tarcza Finansowa „uratowały blisko 5 mln miejsc pracy”.
- Dziś był kolejny etap negocjacji Funduszu Odbudowy (potocznie zwanym koronafunduszem – red.), który ma wesprzeć Wieloletnie Ramy Finansowe. Polska stara się zintegrować kilka perspektyw – tłumaczył szef rządu.
Nowe rozwiązania
Morawiecki wyjaśnił, że propozycje forsowane przez polski rząd na unijnej arenie oparte są o „nowe zasoby własne, ale progresywne z punktu widzenia Europy Środkowej”.
Wśród nich wymienił m.in. opłaty od wielkich korporacji „za to, że mogą sprzedawać produkty i usługi konsumentom na jednolitym rynku”, a także podatek od transakcji finansowych.
Szef rządu podkreślił, że „Europa to wielki zbiór różnych racji i punktów widzenia”. - Trzeba potrafić w skuteczny sposób docierać do decydentów i dyskutować z nimi. Rozmawiałem w ostatnich tygodniach kilka razy z przewodniczącą Komisji Europejskiej i przewodniczącym Rady Europejskiej (…) Polska nigdy nie broniła swoich racji tak skutecznie. Nie tylko stoi za nami Grupa Wyszehradzka, ale także Rumunia czy inne kraje, które dzielą naszą perspektywę – mówił.
700 mln z unijnego budżetu
Morawiecki dodał, że od początku apelował by Europa zdecydowała się na „ambitny budżet”. - Myślę że ten plan jest już stosunkowo blisko, niedługo domkniemy negocjacje. Dziś mówimy o nowych środkach z tej najbliższej perspektywy (…) Wysokość unijnego wsparcia to ok. 700 mld złotych na najbliższe kilka lat, które może wesprzeć odbudowę gospodarki po koronawirusie - mówił.
