MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matki Boskiej Siewnej obchodzimy 8 września. Co to za święto? Ten dzień to "urodziny" Matki Bożej

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w kulturze ludowej nazywany świętem Matki Boskiej Siewnej. „Urodziny” Matki Bożej, czyli święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny nazywane też w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Siewnej, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt.Na Kujawach Matka Boska otaczana jest wielką czcią. Patronuje rolniczej pracy od wiosny do jesieni. Ze świętem Matki Boskiej Siewnej związane są liczne przesądy i wierzenia. Właśnie tego dnia można było między innymi przepowiedzieć pogodę na całą jesień.Przypominamy dawne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Siewnej. Poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>
Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w kulturze ludowej nazywany świętem Matki Boskiej Siewnej. „Urodziny” Matki Bożej, czyli święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny nazywane też w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Siewnej, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt.Na Kujawach Matka Boska otaczana jest wielką czcią. Patronuje rolniczej pracy od wiosny do jesieni. Ze świętem Matki Boskiej Siewnej związane są liczne przesądy i wierzenia. Właśnie tego dnia można było między innymi przepowiedzieć pogodę na całą jesień.Przypominamy dawne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Siewnej. Poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>pixabay.com
8 września obchodzone jest święto, o którym wiele osób nie wie. To święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w kulturze ludowej nazywany świętem Matki Boskiej Siewnej. Co to za święto? Czy w Matki Boskiej Siewnej 8 września trzeba iść do kościoła? Przypominamy dawne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Siewnej. Sprawdźcie.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 32

od 16 lat

Jakie święto wypada 8 września?

Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w kulturze ludowej nazywany świętem Matki Boskiej Siewnej.

„Urodziny” Matki Bożej, czyli święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny nazywane też w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Siewnej, to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Jest to równocześnie jeden z ważniejszych odpustów na Jasnej Górze - Jasnogórska Bazylika jest właśnie pod wezwaniem Narodzenia Maryi.

Na Kujawach Matka Boska otaczana jest wielką czcią. Patronuje rolniczej pracy od wiosny do jesieni. Ze świętem Matki Boskiej Siewnej związane są liczne przesądy i wierzenia. Właśnie tego dnia można było między innymi przepowiedzieć pogodę na całą jesień - miała być właśnie taka, jaka panowała w dniu święta - 8 września.

Przypominamy dawne zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Siewnej. Poznaj je teraz w naszej galerii:

Czy 8 września w Matki Boskiej Siewnej trzeba iść do kościoła?

Czy w związku z tym, że święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny to święto kościelne, to katolicy muszą iść do kościoła? Matki Boskiej Siewnej nie jest świętem nakazanym, nie jest zatem konieczne, by tego dnia wziąć udział we mszy świętej.

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli)
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska