Bydgoska "dziewiątka" jest jedyną szkołą w województwie kujawsko-pomorskim, która ma prawo przeprowadzać międzynarodową maturę, czyli IB.
Przeczytaj także:Matura 2012. Matematyka: Sprawdź, czy zdasz! [pytania, odpowiedzi]
- W tym roku odbywa się ona po raz piąty. Przystępuje do niej 26 osób - wyjaśnia Małgorzata Kozielewicz, koordynator IB i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 4, w skład którego wchodzi IX LO. - Matura międzynarodowa wygląda inaczej niż polska. Młodzież zdaje egzaminy z sześciu przedmiotów, a z każdego z nich rozwiązuje dwa albo trzy arkusze, na różnych poziomach trudności.
Mimo święta (matura międzynarodowa na całym świecie odbywa się w tym samym terminie) w czwartek o godz. 14 uczniowie zdawali matematykę. - Nie jestem zestresowana i to mnie właśnie niepokoi - żartowała Helena Chamier-Gliszczyńska.
Razem z koleżanką, Katarzyną Nowak przekonywały nas, że matura międzynarodowa nie jest taka straszna, choć zdaje się sporo egzaminów. W praktyce uczniowie mają ich do zaliczenia kilkanaście. Oprócz obowiązkowej matematyki, języka polskiego i angielskiego Kasia zdaje fizykę, historię i niemiecki, a Helena - geografię biologię i francuski. Do tego należy dodać jeszcze maturę ustną. Ale ta odbyła się już w czerwcu i grudniu 2011.
Trzeba się wyspać!
Gdy młodzież z "dziewiątki" rozwiązywała zadania, ich koledzy zdający "zwykłą" maturę mogli jeszcze odpoczywać.
Ania Rzymyszkiewicz, maturzystka z I LO w Toruniu przyznaje, że trudno jej się teraz zmobilizować do nauki. - Postanowiłam zrobić sobie powtórkę z lektur. A ponieważ używałam do tego głównie internetu, szybko okazało się, że wszystkie inne strony są znacznie ciekawsze niż te z opracowaniami - uśmiecha się. - Na tym etapie nie ma sensu przesadnie się spinać.
Podobnie do sprawy podchodzi Agata Woźniak, absolwentka LO im. M. Kopernika we Włocławku. - Czuję się spokojna, przez trzy lata uczyłam się systematycznie. Teraz już niczego więcej, w ostatniej chwili się nie nauczę - mówi.
- Najważniejsze to dobrze się wyspać - podkreśla Paula Woźniak, maturzystka z VII LO w Bydgoszczy. - Powtórki już sobie odpuściłam. Wolę pojechać na działkę czy pójść na spacer z psem. A jeśli już stres dopadnie nas przed egzaminem, to najlepiej wziąć dziesięć głębokich oddechów.
Leszek Pawski, uczeń II LO w Grudziądzu jako sposób na relaks proponuje spotkania ze znajomymi, a Maciej Ratajczak z grudziądzkiej "jedynki" - basen.
- Trzeba odłożyć książkę chociaż na chwilę - przekonują też uczennice LO w Chojnicach: Milena Bayer, Patrycja Duraj i Karolina Szpera. Nauce nie sprzyja słoneczna pogoda. Trudno się jej oprzeć, dlatego Maciej Gaca, Agata Filc i Patrycja Berdych z III LO w Inowrocławiu chętnie spotykają się w Solankach. Trudno jednak zapomnieć o maturze. - Tak naprawdę zrelaksujemy się dopiero po zakończeniu wszystkich egzaminów - dodaje Maciej.
Mają trzy godziny
Piątkowy, obowiązkowy egzamin z języka polskiego rozpoczyna się o godz. 9. Na napisanie testu uczniowie mają 180 minut. Po południu, o godz. 14 - wiedza o tańcu. W poniedziałek młodzież będzie zdawać polski na poziomie rozszerzonym i historię muzyki.
Kolejny obowiązkowy egzamin we wtorek - matematyka na poziomie podstawowym.
Linki do arkuszy i pytań oraz odpowiedzi w piątek około godziny 12 na naszej stronie
Czytaj e-wydanie »