Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016: WOS, jakie pytania pojawiają się najczęściej na egzaminie maturalnym z WOS

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Matura 2016: WOS, jakie pytania pojawiają się najczęściej na egzaminie maturalnym z WOSMatura 2016: Wszystko o egzaminie maturalnymMatura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKEMatura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKEMatura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony
Matura 2016: WOS, jakie pytania pojawiają się najczęściej na egzaminie maturalnym z WOSMatura 2016: Wszystko o egzaminie maturalnymMatura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. PYTANIA I ODPOWIEDZI. Powtórka z CKEMatura 2016: Język polski, poziom podstawowy. PYTANIA I ODPOWIEDZI do ćwiczeń CKEMatura 2016 z matematyki. Ściągi z CKE do powtórek przed egzaminem. Podstawowy i rozszerzony materiały us maturzytsów
Matura 2016: WOS. Ruszyło końcowe odliczanie do matury. W piątek maturzyści odbiorą świadectwa ukończenia szkoły. Zaraz po długim weekendzie majowym rozpoczną egzaminy maturalne. Zobaczcie jakie zagadnienia najczęściej pojawiały się na poziomie rozszerzonym z wiedzy o społeczeństwie. Sprawdzili to wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów. Ten przedmiot wybiera dużo wielu uczniów, bo myślą, że jest łatwy. Do zdania wystarczy wiedza ogólna. Tymczasem właśnie z WOS-u są najsłabsze wyniki. I to od lat.

Wykładowcy z UŚ Maturzystów przyjrzeli się arkuszom z 5 ostatnich lat z WOS-u (poziom rozszerzony) i wyliczyli, jakie problemy mieli opisać zdający w rozprawkach.

Prawie jedna trzecia tematów dotyczyła ustroju RP (28 proc.), potem były zagadnienia związane ze społeczeństwem (20 proc.), polityką społeczną (16 proc.) i stosunkami międzynarodowymi (12 proc.). Unia Europejska i demokracja pojawiały się z taką samą częstotliwością (po 8 proc.), podobnie jak zagadnienia dotyczące państwa oraz partii i systemów politycznych (po 4 proc.).

Pamiętajcie, że WOS tylko pozornie jest łatwy. Większość uważa, że na egzaminie wystarczy ogólna wiedza, ale to za mało. W zeszłym średni wynik z tego przedmiotu był najniższym na egzaminie. Wynosił zaledwie 26 proc. Podobnie wyglądają statystyki z lat wcześniejszych.

Załączone pliki:

MATURA 2016: WOS, ZAGADNIENIA, PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZYGOTOWANE PRZEZ CKE. POBIERZ ŚCIĄGĘ DO POWTÓREK

CKE: Zbiór zadań z wiedzy o społeczeństwie stanowi materiał ćwiczeniowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy zamierzają zdawać egzamin maturalny z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (w formule obowiązującej od 2015 r. – „nowa matura”). Może też być wykorzystany przez nauczycieli wiedzy o społeczeństwie w procesie sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów. Podstawowym celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie materiału ćwiczeniowego zróżnicowanego pod względem typów zadań, formy poleceń, sposobu udzielania odpowiedzi, a także sprawdzanych umiejętności oraz rodzajów materiałów źródłowych.

Matura 2016: WOS, zadania testowe

Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów – w pierwszym zamieszczono zadania testowe, w drugim – zadania rozszerzonej odpowiedzi, a w kolejnych – wskazówki do ich rozwiązania i przykłady poprawnych odpowiedzi, oraz wymagania obowiązującej Podstawy programowej sprawdzane poszczególnymi zadaniami. Zbiór zawiera łącznie 203 zadania – w tym składające się z jednego lub kilku poleceń. Zakres treści i umiejętności sprawdzany zadaniami jest zgodny z zapisem w Podstawie programowej wiedzy o społeczeństwie dla IV etapu edukacyjnego, jak i dla III etapu edukacyjnego. Wszystkie zadania wyposażone są w różnorodny materiał źródłowy, np.: tekst publicystyczny, tekst naukowy, akt normatywny, rysunek (w tym satyryczny), schemat, wykres, mapa, tabela z danymi statystycznymi. Przy konstruowaniu poleceń autorzy wykorzystywali czasowniki operacyjne, wymienione i objaśnione w Informatorze maturalnym z wiedzy o społeczeństwie, określające dokładnie czynność, którą należy wykonać rozwiązując zadanie, np.: wymień, podaj, rozważ, przedstaw, wyjaśnij, wykaż, uzasadnij.

Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje

W rozdziale pierwszym zbioru znajdują się przede wszystkim zadania wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi (podania terminu, nazwania zjawiska, rozpoznania postaci, sformułowania zdania lub kilku zdań). 193 zadania testowe zgrupowano w pięciu działach tematycznych: Społeczeństwo (37 zadań, 42 polecenia), Polityka (51 zadań, 56 poleceń), Prawo (41 zadań, 47 poleceń), Stosunki międzynarodowe (40 zadań, 45 poleceń) i Gospodarka (24 zadania, 28 poleceń). Nadreprezentacja w stosunku do Podstawy programowej zadań z trzech ostatnich działów podyktowana jest ich trudnością dla zdających widoczną podczas egzaminu maturalnego.

Aby ułatwić uczniom korzystanie ze zbioru zadań testowych, na początku każdego z działów tematycznych zamieszczono dwa zadania, opatrzone wskazówką do ich rozwiązania, ułatwiającą pokonanie ewentualnych trudności, oraz przykładową odpowiedzią umożliwiającą sprawdzenie poprawności rozwiązania zadania. W dalszej części poszczególnych działów tematycznych znajdują się dwa zadania, w których każde z poleceń opatrzone jest tylko wskazówką ukierunkowującą sformułowanie samodzielnej odpowiedzi przez ucznia (poprawność odpowiedzi można sprawdzić w czwartym rozdziale zbioru).

Trzecią część każdego z działów tematycznych stanowią zadania nieopatrzone wskazówkami do rozwiązania i przykładowymi odpowiedziami. Te zadania wymagają od ucznia samodzielnej pracy, umożliwiają mu samokontrolę i samoocenę poziomu przygotowania do egzaminu. Jeżeli jednak pojawią się trudności w czasie rozwiązywania tych zadań, to jest możliwość skorzystania w pierwszej kolejności ze wskazówek zamieszczonych w trzecim rozdziale zbioru, a następnie – sprawdzenia przykładowej odpowiedzi zawartej w rozdziale czwartym.

Źródło: www.cke.edu.pl

Załączone pliki:

MATURA 2016: WOS, ZAGADNIENIA, PYTANIA I ODPOWIEDZI PRZYGOTOWANE PRZEZ CKE. POBIERZ ŚCIĄGĘ DO POWTÓREK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2016: WOS, jakie pytania pojawiają się najczęściej na egzaminie maturalnym z WOS - Dziennik Zachodni

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska