Maturzyści przystąpią do obowiązkowej matematyki (ten egzamin również potrwa 170 minut).
Matematykę uczniowie często nazywają najtrudniejszym egzaminem. Niezmiennie bowiem największą grozę budzi obowiązkowa matura z matematyki – dla humanistów jej zdawanie to przykra konieczność.
Przed laty maturzyści na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym mieli do rozwiązania 15 zadań. Musieli na przykład obliczyć granice, obliczyć styczne do wykresu funkcji przechodzącej przez punkt. Były równania trygonometryczne, wielomiany, twierdzenia cosinusów, ciągi arytmetyczne i geometryczne, a także geometria analityczna: podane dwa punkty i trzeba było znaleźć środek okręgu na którym leżą.
Zobacz koniecznie: Matura 2019 [ODPOWIEDZI] - język polski, matematyka, angielski [arkusze i pytania]
Matura z matematyki. Co było ostatnio?
W ubiegłym roku największą trudność sprawiło uczniom zadanie z optymalizacji: mieli obliczyć objętość walca, jego promień i wysokość, gdzie dane było tylko pole i wynosiło P.
Najmniej problemów maturzyści mieli z zadaniami zamkniętymi: musieli obliczyć granicę ABC i wykorzystać przy tym wzór skróconego mnożenia, obliczyć kąt oparty na tym samym łuku, obliczyć wektory.
- Egzamin był o wiele prostszy niż w poprzednich latach, naprawdę strasznie łatwa matura. Próbne też były o wiele cięższe – mówił nam 19-latek, który zamierza studiować fizykę techniczną na AGH, a następnie marzy mu się praca w ośrodku badawczym (jak np. CERN w obliżu Genewy) i doktorat.
- Wydaje mi się, że matura objęła wszystkie działy matematyki, ale zadania były trywialne – dodawał krakowski maturzysta. Jako przykład podał zadanie, w którym po prostu trzeba było rozwiązać jedną nierówność. - Zadanie chyba za trzy punkty, które zajęło mi dosłownie niecałą minutę – relacjonował Tomasz Dyngosz.
Matura z matematyki - pewniaki 2019
Czasu zostało już niewiele. Co warto powtórzyć? - Są takie maturalne pewniaki. Działy, z których praktycznie zawsze pojawia się jakieś zadanie na maturze - mówi Zbigniew Dyło, nauczyciel matematyki w VII LO w Bydgoszczy.
Zagadnienia do powtórki "last minute" z matematyki to:
- funkcja kwadratowa
- wzory skróconego mnożenia
- równanie prostej
- Jeśli czujemy, że zjada nas stres, więc najlepiej wziąć 10 głębokich wdechów, zanim zaczniemy pisać - radzi Zbigniew Dyło. - Najważniejsze jednak to wyspać się i wypocząć przed egzaminem, aby mieć świeży umysł.
Więcej pewniaków w galerii poniżej.
