Matura 2021 - język polski. Oto odpowiedzi, arkusze i zasady egzaminu [4.05]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W 2021 roku na maturze z języka polskiego uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu. Do wyboru będzie również interpretacja utworu poetyckiego
W 2021 roku na maturze z języka polskiego uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu. Do wyboru będzie również interpretacja utworu poetyckiego Małgorzata Genca / Zdjęcie ilustracyjne
Matura z języka polskiego już 4 maja 2021. Jest to egzamin obowiązkowy, do którego muszą przystąpić wszyscy tegoroczni maturzyści. W tym roku będzie on trochę inny niż w poprzednich latach.

Zobacz wideo: Matura 2023 - szykują się duże zmiany!

Arkusze i odpowiedzi z egzaminu maturalnego 2021 z języka polskiego, matematyki i angielskiego będą pojawiać się też w poniższej galerii! Każdego dnia arkusze i odpowiedzi od godziny 14 na naszej stronie.

Matura 2021 - język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE sprawdzisz tutaj

***
W 2021 roku maturzyści muszą przystąpić do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W 2021 nie będzie natomiast egzaminu ustnego z języka polskiego.

To też może Cię zainteresować

Na maturze 2021 z języka polskiego będą dwa arkusze

Matura z języka polskiego rozpocznie się 4 maja 2021 o godz. 9.

Egzamin maturalny z języka polskiego zostanie przeprowadzony na poziomie podstawowym, na jego napisanie uczniowie będą mieć 170 minut.

W roku 2021 arkusz maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie wyglądał inaczej niż w poprzednich latach

- W roku 2021 arkusz maturalny z języka polskiego składa się z dwóch odrębnych części. Uczniowie dostaną dwa arkusze. W jednym będą musieli rozwiązać test, a w drugim napisać wypracowanie na wybrany temat. Różnica polega także na tym, że w tym roku są trzy tematy do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki będzie ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych – mówi Wiesława Meller, nauczycielka języka polskiego w LO w Koronowie.

Aby zdać maturę z języka polskiego, potrzeba minimum 21 punktów

Jak podkreśla Wiesława Meller, polonistka z LO w Koronowie, po maturach próbnych, które udało się przeprowadzić stacjonarnie w różnych szkołach maturzyści już nie powinni być zaskoczeni kształtem arkusza. - Jednak od samego początku egzaminu, od czynności organizacyjnych uczniowie muszą skupić swoją uwagę i słuchać członków komisji nadzorującej przeprowadzenie egzaminu, żeby sprawdzić kompletność obu arkuszy i je poprawnie zakodować – podkreśla. - Warto pamiętać, że maturzyści od razu dostaną dwa arkusze i to do nich należy decyzja, który będą rozwiązywać w pierwszej kolejności. Znów, pod doświadczeniach matury próbnej, już wiedzą, ile czasu zajmuje im rozwiązanie danej części, więc trzeba racjonalnie rozłożyć sobie pracę w czasie.

- Maturzyści muszą pamiętać, że nawet bezbłędne rozwiązanie testu nie wystarczy do zdania egzaminu i muszą napisać wypracowanie. Za test jest maksymalnie 20 punktów, żeby zdać maturę trzeba mieć 30 proc., a więc 21 punktów - podkreśla Wiesława Meller, polonistka w LO w Koronowie.

Reżim sanitarny na maturze 2021 obowiązuje uczniów, nauczycieli i pracowników

Matura 2021 będzie przeprowadzona w reżimie sanitarnym według wytycznych MEiN, MZ i GIS. Do jego przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby uczestniczące w przebiegu egzaminów.

Obostrzenia sanitarne na maturze w 2021 - najważniejsze wytyczne GIS

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu – bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
  • Zdający, nauczyciel inny pracownik szkoły, obserwator, egzaminator lub inna osoba zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  • Osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie
  • Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
  • Na egzaminie każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmiennych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Nie wolno pożyczać ich od kolegów.
  • Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą

Dni przed maturą lepiej spędzić spokojnie i zadbać o swoje zdrowie

Egzamin maturalny z języka polskiego 2021 będzie pierwszym, do którego przystąpią uczniowie po majówce. Dyrektorzy szkół apelują, aby dni poprzedzające maturę spokojnie, spędzić najlepiej w domu.

- Zawsze mówimy młodzieży, aby zadbała o swoje zdrowie przed maturą. Ktoś może, np. złamać rękę i egzamin trzeba pisać w innym terminie. Teraz trzeba pamiętać jeszcze o niebezpieczeństwach wynikających z pandemii – podkreśla Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO w Bydgoszczy.

Wymagania na egzaminach maturalnych w 2021 roku są niższe

W 2021 r. zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie zawartych w podstawie programowej. W wymaganiach maturalnych w 2021 zrezygnowano z części zagadnień z uwagi na naukę zdalną.

Do matury 2021 przystępuje w całym kraju 271 tysięcy tegorocznych maturzystów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie