W kraju egzamin dojrzałości zdaje 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, w całym województwie kujawsko-pomorskim - ponad 18 tys., w samym powiecie sępoleńskim – 136 z pięciu szkół ponadpodstawowych: 59 licealistów i 77 osób z technikum.
Jak poinformował naszą redakcję chwilę po godz. 9, Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w regionie matura zaczęła się zgodnie z planem. My odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.
Liczyli na „Dziady”
-Tutaj maturę zdaje 17 osób. Zarówno z języka polskiego, jak i matematyki oraz języka obcego. Niestety, nie wszyscy ukończyli edukację – mówi dyrektor Tomasz Cyganek.
Egzaminy maturalne odbyły się bez rygoru sanitarnego. Mimo to rezygnacja z obowiązkowej części ustnej egzaminu została podtrzymana. Sępoleńska młodzież ze względu na trwający remont sali gimnastycznej, egzamin dojrzałości pisała w sali przeznaczonej do nauki biologii.
- Nie jesteśmy zestresowani. Chcielibyśmy, by pojawił się temat miłości albo cierpienia. Najpewniej czujemy się w „Dziadach” – mówiło nam przed egzaminem kilkoro maturzystów.
Na egzaminie z języka polskiego uczniowie otrzymali osobny arkusz z testem i osobny na wypracowanie. Wzorem ubiegłego roku był jeden temat wypracowania do wyboru z trzech: dwa tematy w formie rozprawki, a trzeci – analizy interpretacyjnej wiersza.
Po 170 minutach było wszystko jasne. Maturzyści w części otwartej mieli do wyboru trzy tematy. Pierwszy, w oparciu o "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, brzmiał: „Czym dla człowieka może być tradycja?” Drugi, w oparciu o "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, brzmiał: „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?” Trzeci temat był interpretacją wiersza Józefa Barana "Najkrótsza definicja człowieka".
- Według mnie matura była w miarę łatwa. Zdecydowałam się na pierwszy temat. Liczyłam w głębi serca, że pojawi się „Pan Tadeusz”. Myślę, że dobrze mi poszło i najgorsze mam już za sobą. Mam nadzieję, że w następnych dniach stres będzie mniejszy – relacjonowała nam po wyjściu z sali Marta Jarska, która zamierza studiować malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Za klasę 3a, z ostatniego rocznika, który ukończył liceum w trybie trzyletnim, kciuki trzymała jej wychowawczyni Iwona Przybylska.
Bez incydentów
Egzaminy w placówkach na terenie powiatu sępoleńskiego przebiegły sprawnie.
- Rozpoczęły się punktualnie, nie mieliśmy żadnego incydentu, który dyskwalifikowałby osobę podchodzącą do matury – informuje Lidia Sokulska-Tłok, dyrektorka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Sępólnie.
Do matur nie podchodził żaden obywatel Ukrainy. W czwartek maturzystów czeka obowiązkowa matematyka, w piątek – język nowożytni. Egzaminy potrwają do 23 maja. Wyniki znane będą 5 lipca. Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Matura 2022 w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim - zdjęcia:
