MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023. Internet pełen ofert sprzedaży notatek i maturalnych opracowań. Ile kosztują takie materiały?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Staranne notatki pomagają w nauce. Chętnych do ich zakupu nie brakuje.
Staranne notatki pomagają w nauce. Chętnych do ich zakupu nie brakuje. Fot. Green Chameleon/unsplash
Matura 2023. Nie tylko język polski i matematyka, ale też rzadziej wybierane przedmioty na poziomie rozszerzonym i podstawowym. Internetowe fora i serwisy ogłoszeniowe pełne są ofert z materiałami do nauki. Notatki i prezentacje sprzedają zarówno ubiegłoroczni maturzyści, jak i studenci. Gotowe materiały oraz lekcje online oferują też korepetytorzy. Ile kosztują gotowe notatki? Jaka jest jakość tych materiałów i czy warto wydać na nie pieniądze?

Spis treści

Notatki szyte na miarę... matury

Segregatory z papierowymi notatkami, linki do zdalnych dysków, cyfrowe paczki przesyłane mailem, skany i fotografie odręcznych notatek. To materiały, jakie znaleźć można na internetowych forach, w facebookowych grupach i w serwisach ogłoszeniowych.

Teraz gdy czas do matury zaczyna się poważnie kurczyć, a licealiści coraz pilniej zasiadają nad podręcznikami, w sieci kręci się notatkowy interes. Ci, którzy maturę mają już za sobą, oferują materiały, które pomogły im w nauce. I nie chodzi tu o repetytoria, niepotrzebne już podręczniki i kompendia wiedzy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się właśnie notatki.

- To dlatego, że notatki z lekcji albo korepetycji, są przygotowywane właśnie z myślą o egzaminie maturalnym. Nauczyciele wiedzą, jak formułować odpowiedzi, aby wpisać się w maturalny klucz. Notatki są więc bardziej praktyczne w użytkowaniu - tłumaczy popularność tego typu ofert Karolina, uczennica IV klasy LO.

Matura 2023. Sprzedam notatki! Z czego się uczyć?

Oferty są różne. Kupić można notatki w formie cyfrowej, które zaraz po wpłacie wpadają do mailowej skrzynki. Dostępne są całe zestawy - papierowe notatki, podręczniki i kompendia, skserowane arkusze z zadaniami i karty pracy.

Najwięcej materiałów jest z języka polskiego. Szczegółowe opracowania i wypracowania. Albo notatki-szkice, które tylko pomagają odświeżyć i uporządkować wiedzę. Trudniej jest znaleźć materiały do nauki z przedmiotów, które na maturze wybierane są rzadko. Ale to nie znaczy, że takich notatek nie ma.

Maturalne notatki. Ile kosztują?

Cena oferowanych materiałów zależy od ich jakości i dostępności. W jednym z serwisów aukcyjnych, bogate, cyfrowe opracowanie tematów z języka polskiego można już kupić za 7 złotych. Sprzedawca deklaruje, że natychmiast po zaksięgowaniu zapłaty, wysyła skompresowaną paczkę z plikami wprost na maila kupującego. To 264 strony, jak zaznacza sprzedawca, który jednocześnie zachwala swoją ofertę tak:

- Notatki przydadzą się nie tylko do matury, ale także do każdego sprawdzianu i pracy na lekcji. Przeczytanie notatek gwarantuje świetne oceny ze sprawdzianów/kartkówek, a do tego zła ocena z odpowiedzi nie grozi! Znajomość tych notatek jest gwarancją świetnego wyniku z matury podstawowej z polskiego (ustnej oraz pisemnej). Sam z tymi notatkami napisałem maturę na 80% - przekonuje sprzedawca, ale asekuruje się już akapit niżej: - W notatkach mogą pojawić się braki, błędy ortograficzne, interpunkcyjne itp. Zdecydowana większość tekstu nie zawiera problemów - zapewnia autor notatek.

Inne ogłoszenie oferuje sfotografowane notatki. 400 zdjęć chętny nabędzie za 35 złotych. Zeskanowane odręczne notatki (116 stron), w formie pdf inny sprzedawca oferuje za 40 złotych. To wszystko język polski. W innym serwisie ogłoszeniowym dostępne są notatki maturalne z biologii, poziom rozszerzony.

- Jestem autorem - zapewnia Angelika, która sprzedaje notatki za 25 złotych. I informuje potencjalnych kupców, że „notatki zawierają każdy dział dokładnie wytłumaczony. Korzystałam z nich podczas przygotowań do matury i umożliwiły mi dostanie się na studia lekarskie. Stron jest ponad 600, a dostęp możliwy przez zdalny dysk”.

Notatki deluxe? Niszowe przedmioty, wyższa cena

Zdecydowanie więcej, bo aż 230 złotych, trzeba zapłacić za maturalne notatki, które sprzedaje Oliwia. Materiały dotyczą geografii. To jednak nie jest wersja cyfrowa, ale segregator z papierowymi kartami. Jak pisze właścicielka, z notatek uczyła się do matury na poziomie rozszerzonym w 2018 roku.

- Notatki zostały sporządzone na podstawie podręczników PWN do rozszerzania, repetytorium i wiadomości z lekcji. Zakres tematyczny: większość notatek dotyczy geografii fizycznej (notatki z działów: geografia jako nauka, mapa, układ słoneczny, atmosfera i strefy klimatyczne, hydrosfera, budowa i dzieje ziemi, skały i minerały, gleby i procesy egzogeniczne oraz endogeniczne), i trochę materiałów ze społeczno-ekonomicznej – wyjaśnia Oliwia.

- Zadania z różnych działów, które robiliśmy na zajęciach, dodatkowo prace domowe, testy oraz kilka arkuszy sprawdzonych przez moją nauczycielkę, egzaminatorkę OKE, sprawdzającą I oceniającą matury z geografii – informuje właścicielka segregatora.

Nieco mniej, bo 190 złotych, liczy sobie za materiały do nauki chemii Sabina.

- W roku 2018/2019 brałam udział w kursie przygotowawczym do matury i rekrutacji na studia medyczne. Te notatki są owocem tego kursu, jest to kompendium wiedzy, które jest konieczne I jednocześnie wystarczające do uzyskania bardzo wysokiego wyniku z matury rozszerzonej z chemii. Jest on niezbędny do dostania się na studia medyczne bądź stomatologiczne. Notatki były wykonane przez profesora chemii, podobnie zadania wybrane I omówione zostały przez niego – informuje Sabina, która podkreśla, że na kursie spędziła 60 godzin i zapłaciła za niego 3 tysiące złotych.

Materiały nie dotrą do nabywcy fizycznie – po zakupie otrzyma on link z dostępem do zdalnego dysku, na którym zapisane są materiały: - Jest również możliwość wysłania pojedynczych rozdziałów w postaci skanów - informuje sprzedająca.

Maturzyści są zgodni - najlepiej uczyć się z własnych, kompletnych notatek i profesjonalnych opracowań.
Maturzyści są zgodni - najlepiej uczyć się z własnych, kompletnych notatek i profesjonalnych opracowań. Fot. Kinga Cichewicz/unsplash

Przygotowania do matury 2023? Korepetycje online

Zdalna nauka sprawiła, że uczniowie i nauczyciele oswoili się również z korepetycjami online. Na tych, którym lekcje w szkole nie wystarczą, aby czuć się pewnie przed maturą, czekają liczne oferty korepetycji online. Wraz z tą formą nauki znikają problemy z dojazdami i brak odpowiednich korepetytorów w okolicy.

Lekcje online są też tańsze niż te oko w oko z korepetytorem. Godzina zdalnych przygotowań do matury kosztuje już 50-60 złotych. A drobne konsultacje przedmiotowe, dostępne są nawet za 15 złotych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2023. Internet pełen ofert sprzedaży notatek i maturalnych opracowań. Ile kosztują takie materiały? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska