https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025 z języka polskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Jak poszło maturzystom? Pisali o nadziei w trudnych czasach

Iwona Góralczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek, 5 maja, w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęły się matury. Uczniowie są po egzaminie z języka polskiego. Ten rozpoczął się o godzinie 9. Maturzyści mieli na jego napisanie cztery godziny. Jak im poszło i co było w arkuszach? Zagadnienia ujawnia Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Matura 2025 w Kujawsko-Pomorskiem - uczniowie zdawali język polski

Maturalny maraton 2025 rozpoczął się od języka polskiego na poziomie podstawowym. W tym roku wprowadzono pewne zmiany.

Egzamin został podzielony na dwie części, arkusze: język polski w użyciu i test historyczno-literacki oraz wypracowanie.

Za pierwszą część można otrzymać 25 punktów.

Punktów za wypracowanie można zdobyć, maksymalnie, 35.

Aby zdać maturę z polskiego na poziomie podstawowym, trzeba uzyskać minimum 30 procent, a więc 18 punktów.

Uczniowie już po egzaminie z języka polskiego. Jak im poszło?

Jeśli chodzi o wypracowania, brzmiały następująco:

  • "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka" (do wykorzystania, np., Dżuma, Rok 1984, literatura odwołująca się do II wojny światowej)

  • "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka" (tutaj można się było odwołać do klasyków: Makbet, Lalka)

Jak tematy oceniają nauczyciele przedmiotu?

- Myślę, że zdecydowana większość wybierze pierwszy temat wypracowania, ponieważ ten odwołuje się do czasów współczesnych - ocenia Aleksandra Pawłowska, egzaminator, polonistka z I LO w Żninie.

Jak dodaje, maturzyści mogli - na przykład - powołać się na "Dżumę", kontekstem społecznym mogła być pandemia Covid-19.

- Sami żyli w trudnych czasach, więc temat jest dla nich zrozumiały.

Jako propozycję innej lektury polonistka wymienia "Rok 1984" Orwella oraz całą literaturę drugowojenną.

- Uczniowie lubią odwoływać się do totalitaryzmów, do drugiej wojny światowej. Jeśli mają taką możliwość, unikają wówczas "Lalki" i "Dziadów".

Przy wyborze drugiego tematu, w brzmieniu: "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka", można było odwołać się do klasyków literatury.

- Na przykład postawić na "Makbeta", bardzo to lubią, a tu akurat pasuje. Podobnie jak "Lalka" i życiowe wybory Wokulskiego w stosunku do Izabeli Łęckiej - dodaje Aleksandra Pawłowska.

Hubert z III LO w Inowrocławiu komentował tuż po wyjściu z zadowoleniem:

- Poszło mi bardzo dobrze. Temat wypracowania podpasował i tekst historyczno - literacki również, jestem więc zadowolony, dałem radę, liczę na 70 procent.

Ania z II LO w Inowrocławiu liczy z kolei na powyżej 80 procent.

- Poszło raczej dobrze, nie powinno być problemów z dobrym wynikiem.

Maksymilian Rybka z TEB Technikum w Bydgoszczy relacjonuje:

- Wybrałem drugi temat o tym, jak błędna ocena sytuacji może wpłynąć na życie człowieka. Powołałem się na "Zbrodnię i karę", "Przedwiośnie" oraz "Lalkę". Pisałem cztery godziny, jestem wykończony. Dziś już tylko relaks. Do jutrzejszej matematyki podejdę spokojniej, bardziej na luzie. Przynajmniej tak mi się na teraz wydaje.

A jak maturę 2025 z języka polskiego komentują maturzyści z I LO w Żninie?

- Zdecydowałam się na pierwszy temat, a powołałam na "Dziady część III", "Kamienie na szaniec" i "Rok 1984". Liczę na powyżej 70 procent. Jestem absolwentką profilu matematyczno - fizycznego, wybieram się na politechnikę, polski był dla mnie zatem pewnym wyzwaniem, ale uważam, że dobrze mi poszło - mówi Dominika Maciejewska.

- Spośród lektur postawiłem na "Zbrodnię i karę", "Mitologię" Parandowskiego i mit o Odyseuszu oraz Księgę Hioba - relacjonuje z kolei Szymon Filipiak, także z planami dalszego kształcenia na politechnice, który - podobnie jak koleżanka - wybrał temat pierwszy.

- Jeśli chodzi o kontekst kulturowy, wybrałem serial "Better Call Saul", który jest prequelem popularnego swego czasu na Netflixie "Breaking Bad". Interpretowałem po swojemu. Na jaki wynik liczę? Zdać - to najważniejsze, ponieważ na studia ważne są dla mnie punkty nie z polskiego, a przedmiotów ścisłych - dodaje Szymon z I LO w Żninie.

Tylu absolwentów przystępuje do matury 2025 w Kujawsko-Pomorskiem

W tym roku, przypomnijmy, do matury w Kujawsko-Pomorskiem przystępuje 15 378 abiturientów, w tym z liceów - 7775 osób, techników - 6040, branżowych szkół II stopnia - 123 osób, a liceów dla dorosłych - 1440.

Matura 2025 w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczęła się bez zakłóceń

- Żaden sygnał o jakimkolwiek incydencie w związku z maturami do nas nie dotarł. Należy przyjąć, że wszystko toczy się zgodnie z planem. Uczniowie mają 240 minut na napisanie egzaminu z języka polskiego - poinformowała Ewa Podgórska, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, we wtorek, 6 maja, odbędzie się egzamin z matematyki, natomiast w środę (7 maja) maturzyści przystąpią do testu z języka obcego.

Matura 2025 - te przedmioty na rozszerzeniu są najpopularniejsze w Kujawsko-Pomorskiem

Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści z Kujaw i Pomorza mają do wyboru rozszerzenia.

Wśród tych ostatnich najpopularniejszy w naszym województwie jest język angielski - na napisanie egzaminu z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym zdecydowało się 8 919 osób. Dla porównania język niemiecki (poziom rozszerzony) napisze tylko 87 uczniów, a język rosyjski, także poziom rozszerzony - zaledwie 31 uczniów w całym Kujawsko-Pomorskiem.

Dużą popularnością na maturze w Kujawsko-Pomorskiem cieszy się geografia - napisze ją 2 925 osób z naszego województwa, natomiast rozszerzoną matematykę niewiele mniej, bo 2 814 młodych ludzi.

Liczna grupa, bo 2 102 osoby, zmierzą się z biologią, a z egzaminem rozszerzonym z języka polskiego - 1 972 osoby z naszego regionu.

Matura 2025 z języka polskiego - arkusze CKE i odpowiedzi

Prawidłowe rozwiązania znajdziecie w galerii poniżej.

Matura 2025: Język polski – poziom podstawowy. Arkusz CKE i ...

*współpraca: Anna Grochowina, Inowrocław

Polecane oferty
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska