Spis treści
Matura 2025 z matematyki - arkusze CKE i odpowiedzi
Maturzyści na rozwiązanie egzaminu z matematyki mieli 180 minut. Oficjalne wyniki matury 2025 zostaną podane 8 lipca, ale dziś możesz sprawdzić przykładowe odpowiedzi do matury z matematyki i rozwiązania zadań.
Arkusze egzaminacyjne zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Prawidłowe rozwiązania znajdziecie w galerii.
Matura matematyka 2025, poziom podstawowy. Mamy arkusz CKE i...
Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę?
Podczas matury 2025 uczniowie przystępują do trzech pisemnych egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym:
języka polskiego,
matematyki,
języka obcego nowożytnego.
Obowiązkowe jest również podejście do egzaminów ustnych oraz do przynajmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
W przypadku testów podstawowych, aby otrzymać świadectwo dojrzałości, należy zdać egzaminy przynajmniej na 30 procent. Na poziomie rozszerzonym nie obowiązuje próg zdawalności.
Do matury 2025 podchodzą uczniowie, którzy ukończyli szkołę w Formule 2023 (tzw. nowa matura - dotyczy większości zdających) a także absolwenci roczników wcześniejszych wszystkich typów szkół oraz szkoły branżowej II stopnia na podbudowie gimnazjum, którzy egzamin napiszą w Formule 2015 (tzw. stara matura; ta jest stopniowo wygaszana i zakończy się, wg OKE, do 2029 roku).
Do matury 2025 w Kujawsko-Pomorskiem przystąpiło 15 378 abiturientów - informuje Ewa Podgórska, dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Egzamin od lat budzi obawy wśród części zdających. Czy było trudno, przekonamy się wkrótce!
Takie są zadania na maturze z matematyki
Pierwszy egzamin na maturze to tradycyjnie język polski na poziomie podstawowym. Kolejnego dnia maturzyści przystępują do egzaminu z matematyki, zwanej królową nauk.
W arkuszu maturalnym z matematyki znajdzie się od 27 do 39 zadań zamkniętych i otwartych.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia na maturze z matematyki 2025 to 50. Arkusz maturalny z matematyki 2025, przygotowany przez CKE, składa się zarówno z zadań zamkniętych, jak i zadań otwartych, które sprawdzą różne umiejętności – od prostych obliczeń po bardziej złożone problemy matematyczne.
W arkuszu CKE znalazły się między innymi:
zadania wyboru wielokrotnego;
zadania typu prawda-fałsz;
zadania na dobieranie.