Spis treści
- Matura próbna z polskiego 2024: Operon – arkusz, odpowiedzi i wyniki
- Co było na maturze próbnej z polskiego z Operonem?
- Tematy wypracowań na egzaminie próbnym z języka polskiego
- Komentarze uczniów na temat matury próbnej z polskiego
- Matura próbna z polskiego – poziom rozszerzony
- Kiedy matury próbne 2024 od CKE?
Matura próbna z polskiego 2024: Operon – arkusz, odpowiedzi i wyniki
Uczniowie po napisaniu próbnego egzaminu zastanawiają się, gdzie znaleźć arkusz egzaminacyjny matury próbnej z polskiego z Operonem 2023/2024 oraz przykładowe odpowiedzi. Okazuje się, że wydawnictwo z uwagi na prośby rodziców i nauczycieli zdecydowało się nie publikować arkusza. Podobnie było w zeszłym roku.
– Uwzględniając prośby nauczycieli i ich potrzeby zdecydowaliśmy o tym, by nie publikować arkuszy i kluczy odpowiedzi na stronie internetowej Operonu ani w innych serwisach – przekazano.
Uczniowie poprawne odpowiedzi i wyniki prac poznają więc dopiero gdy nauczyciel sprawdzi ich egzamin.
Co było na maturze próbnej z polskiego z Operonem?
Dzięki relacjom uczniów wiemy już, co pojawiło się na maturze próbnej z polskiego z Operonem w roku szkolnym 2023/2024. Okazuje się, że uczniowie w pierwszej części egzaminu (Język polski w użyciu) musieli zapoznać się z tekstami dotyczącymi automatyzacji i odpowiedzieć na poszczególne pytania. Z lektur (w części test historycznoliteracki) pojawiły się m.in.: „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, „Dziady” cz. III Mickiewicza i „Potop” Sienkiewicza.
Wśród zadań znalazło się też takie, gdzie trzeba było przeanalizować plakat, nawiązujący do„Zbrodni i kara” Dostojewskiego
jak to zinterpretowaliście #matura2024pic.twitter.com/WCLf1VUJzv
— ᴍᴀᴅᴇʟᴀɪɴᴇ (@made1ain3) November 21, 2023
Tematy wypracowań na egzaminie próbnym z języka polskiego
Wiemy też, jakie tematy wypracowań były na maturze próbnej z polskiego, która odbyła się 21 listopada. Z informacji przekazanych przez uczniów wynika, że brzmiały one tak:
- Przeżycia czytelnicze jako doświadczenie kształtujące człowieka.
- Rodzice i dzieci – pokoleniowe konflikty i ich konsekwencje (z uwzględnieniem „Antygony” Sofoklesa).
nie podobaly mi sie tematy totalnie #matura2024
— nef (@nefauz) November 21, 2023
błagam panie o 30% #matura2024
— ams LOUIS WAVED AT ME (@Iwtbffs) November 21, 2023
potop, zbrodnia i kara i zdążyć przed panem bogiem mnie pokonały #matura2024
— ♡♡ (@it5high) November 21, 2023
Komentarze uczniów na temat matury próbnej z polskiego
Tegoroczni maturzyści chętnie dzielą się w mediach społecznościowych spostrzeżeniami na temat tego, czy matura próbna z polskiego była trudna i jak im poszły poszczególne zadania. Większość uczniów zaznacza, że egzamin nie należał do najtrudniejszych, zdarzają się jednak wyjątki:
- Jak nie popełniłam jakiegoś kardynała to będzie dobrze xD
- Ta matura jakby specjalnie dla mnie ułożona, bardzo przyjemna
- Co to była za próbna?
- Było dobrze nawet
- To było essa
Uczniowie zdradzają jakie lektury i konteksty przywołali w swoich pracach: – Odwołałam się do Antygony bo trzeba było do „Przedwiośnia” i „Zwariowanego piątku” – pisze jedna z maturzystek.
Uczniowie zdradzali też, które zadania były dla nich najłatwiejsze: – Język polski w użyciu mi dobrze poszedł, reszty wolę nie komentować – wyznał jeden z internautów.
plus jest taki ze mozna od razu do domu isc #matura2024
— aga • sweet venom (@doinmoney) November 21, 2023
jak będę mieć 10% będę szczęśliwa xd #matura2024
— bozia (@leniwyczlowiek) November 21, 2023
Zobacz, jak wyglądała matura w maju 2023:
Matura 2023: Język polski – poziom podstawowy. Oto arkusz CK...
Matura próbna z polskiego – poziom rozszerzony
Również we wtorek, 21 listopada o godz. 14.00 rozpoczęła się próbna matura z polskiego na poziomie rozszerzonym. Egzamin trwał 150 minut, zakończył się ok. godz. 16.30. Przypominamy, że matura rozszerzona w 2024 roku składa się z jednego zadania – napisania wypracowania na co najmniej 500 wyrazów. Zdający będzie mógł otrzymać maksymalnie 35 punktów na tym egzaminie.
Jak przekazują uczniowie w mediach społecznościowych tematy na maturze rozszerzonej z Operonem brzmiały:
- Dialog z romantyzmem. Rozważ sposoby i funkcje nawiązywania do tradycji romantycznej w utworach późniejszych epok. W pracy odwołaj się do: „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, utworów literackich z dwóch różnych epok i wybranego kontekstu.
- Rozważ, jakie funkcje pełniła i jakie chciała pełnić literatura polska czasu zaborów. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Stanisława Przybyszewskiego. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, utworów literackich z dwóch różnych epok, wybranego kontekstu.
Kiedy matury próbne 2024 od CKE?
Ten tydzień mija uczniom pod znakiem matur próbnych z Operonem. Przypominamy, że przystępują do nich tylko szkoły, które wcześniej zgłosiły taką chęć. Jutro (22 listopada) maturzyści zmierzą się z próbnym egzaminem z matematyki. Na czwartek zaplanowano test diagnostyczny z języka angielskiego lub niemieckiego, a na piątek – wybrane przedmioty rozszerzone (m.in. biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka i WOS).
Wiemy już też, kiedy będą matury próbne z CKE. Harmonogram przedstawia się następująco:
- 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 – język polski na poziomie podstawowym (240 minut);
- 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 – matematyka na poziomie podstawowym (180 minut);
- 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 – języki obce nowożytne na poziomie podstawowym, tj. język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (120 minut).
Z kolei w terminie 4-11 stycznia 2024 roku chętne szkoły przystąpią do testów diagnostycznych z wydawnictwem Nowa Era. Matura 2024 we właściwym terminie została zaplanowana na dni 7-25 maja.
