Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura ustna język polski 2018 [tematy i pytania z egzaminu - 17.05.2018]

kad
Które tematy pojawiły się na egzaminie ustnym z języka polskiego 17 maja 2018?
Które tematy pojawiły się na egzaminie ustnym z języka polskiego 17 maja 2018? Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Przed maturzystami kolejny dzień zmagań z ustnym egzaminem z języka polskiego. Zobaczcie, jakie tematy i pytania padły w czwartek, 17 maja.

Część ustna z egzaminu z języka polskiego sprawdza umiejętność ‎tworzenia wypowiedzi na określony temat.‎‎ Maturzysta losuje – nieznane mu wcześniej – zadanie egzaminacyjne ‎zawierające tekst kultury (literacki, ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu ‎wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie.

Ma 15 minut na przygotowanie. Następnie przez 15 minut wygłasza przygotowaną prezentację i odpowiada na zadane przez komisję pytania.

TUTAJ TEMATY Z 16 maja 2018.

Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 16 maja 2018 roku. Więcej >>>

Matura ustny język polski - 16.05.2018. Co było? [TEMATY]

Ustna matura z języka polskiego w nowej formule pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. CKE przygotowało na każdy dzień około 20 zagadnień, które losowali uczniowie. Maturzyści już od rana je spisywali, dzięki czemu osoby przystępujące do egzaminu w późniejszych godzinach, mogły się z nimi zapoznać. Zasady zmieniono już w następnych roku. W 2016 przygotowane zestawy zmieniały się co godzinę. Część pytań się pojawiała, a część znikała.

Matura Ustna 2018 - język polski [TEMATY, PYTANIA, KALKULATOR]

Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy.

Matura Ustna 2018 - język polski - 17.05.2018

  • Jakie refleksje na temat losu człowieka znajdujemy w tekstach kultury. Na podstawie Rzeźby „Lalkarz Jerzego Kędziory” i innych tekstów literackich
  • Co człowiek robi gdy jest w stresie? Odwołaj się do obrazu i do innych tekstów kultury.
  • Emocje w języku jaką pełnią funkcję. Odwołaj się do fragmentu i jednego tekstu kultury i swoich doświadczeń.
  • Omów zagadnienie nowoczesności względem antyku, na podstawie fragmentu "Nowoczesna starożytność" Michała Krasowieckiego i innego utworu literackiego.
  • Jaki wpływ na bohaterów mają książki. Odwołaj się do podanego fragmentu "Lalki" oraz innych utworów literackich.
  • Jak w tekstach kultury przedstawione są bieda i wykluczenie? Odwołaj się do obrazu i utworów literackich.
  • Jakie znaczenie w kulturze narodowej mają gwary? Na podstawie tekstu „Kulturalna wartość gwar” Kwiryna Handke, swoich doświadczeń komunikacyjnych oraz innego tekstu kultury.
  • Jak twórcy ukazują relacje człowieka z naturą na podstawie wiersza Julii Hartwig \"Wyręczymy Cię naturo\" i innych tekstów kultury.
  • Jaka jest rola pracy w życiu człowieka? Na podstawie obrazu "Żniwa" W.Tetmajera i odwołać się do wybranych tekstów literackich
  • Jak mogą być uznawane autorytety? Odwołaj się do fragmentu Ludzie bezdomni i jednego tekstu kultury.
  • Oceń znaczenie języka potocznego w polszczyźnie. Nawiązać do wywiadu (Rozmowa profesora z dziennikarką), własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
  • Cywilizacja- rozwój czy zagrożenie? Odwołaj się do załączonej fotografii (człowiek siedzi przed telewizorem w masce tlenowej, ogląda telewizję wszystko jest zanieczyszczone, w tle fabryka)
  • Jaką rolę w życiu człowieka pełnią wspomnienia? Odwołaj się do podanego fragmentu \"Sklepów cynamonowych\" i wybranych tekstów kultury.
  • Moc sprawcza wyobraźni na podstawie obrazu \"Ocean\" Pawła Kuczyńskiego oraz wybranych tekstów literackich.
  • Jaką rolę w społeczeństwie pełni artysta? Na postawie Czesława Miłosza \"Który skrzywdziłeś\" i innych tekstów kultury.
  • Jak twórcy w swoich dziełach ukazują zwyczaje i obyczaje? Odwołaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całości utworu oraz innego tekstu kultury. (We fragmencie opisane biesiadowanie przy wspólnym stole, sztućce, talerze, wędliny, jedzenie).
  • Czym jest miłość dla człowieka? Na podstawie fragmentu "O sztuce miłości" E.Fromma i innych tekstów literackich
  • Różnice między Inwokacją, a całym utworem Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Czy można Inwokację traktować jako oddzielny utwór? Omów na podstawie fragmentu i całego utworu.
  • Czy dusza może być szczęśliwa po śmierci? Omów zagadnienie na podstawie "Dziadów". Odwołaj się do innych utworów literackich albo: Jak przedstawiony jest obraz zakochanych w literaturze? Odpowiedź na podstawie utworu Bolesława Leśmiana „Dwoje Ludzieńków” i innych tekstów kultury
  • Utopia czy jest to kraina szczęścia czy groźna pułapka? Tekst : Powiastki filozoficzne - Voltaire
  • Kim jest człowiek? Odwołaj się do przytoczonego fragmentu Gustawa Herlinga Grudzińskiego i pozostałych tekstów literackich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska