
Od 2023 roku pytania jawne na maturze ustnej
W 2023 roku oraz w kolejnych latach uczniowie oprócz pytań niejawnych zetkną się także z pytaniami jawnymi, dotyczącymi lektury. To będzie pierwsza matura ustna właśnie w takiej formule.
W związku z pandemią i nauczaniem zdalnym liczba pytań jawnych na egzaminie została znacząco zredukowana. Jest ich obecnie 110.
Taka formuła egzaminu ma sprawdzić nie tylko kompetencje, dotyczące treści konkretnych lektur, ale także tworzenia spójnych wypowiedzi ustnych.
Zobacz, jak wyglądała matura ustna w minionych latach>>

Lata 2021 i 2022 bez matury ustnej
W związku z pandemią koronawirusa w latach 2021 i 2022 matura ustna w ogóle się nie odbyła. Uczniowie przystępowali tylko do części pisemnej.

Nieznane pytania i duża niepewność, czyli matura w latach 2015-2020
W 2015 roku pojawiła się nowa formuła egzaminu i dotyczyła ona także matur ustnych. Uczniowie dopiero na egzaminie mieli poznać wylosowane przez siebie zagadnienie, które oparte było na:
– tekście ikonicznym;
– tekście literackim;
– tekście o języku.
Pytania wracały do puli i tego samego dnia losowali je inni uczniowie. Pierwszy rocznik, który zdawał maturę w takiej formule postanowił jednak „przechytrzyć system” i wszystkie pytania do godz. 9.00 przestały być niejawne, bo uczniowie wrzucili je na grupy w mediach społecznościowych.
Wkrótce zaczęły pojawiać się też opracowania do tych zagadnień. W związku z tym w kolejnych latach zadania nie wracały już do puli.

Prezentacje maturalne
Przed 2015 rokiem obowiązywały z kolei prezentacje maturalne. Uczeń wybierał zagadnienie z listy, miał jednak dużą dowolność w przedstawieniu danego tematu, mógł też wybrać różne formy (np. prezentacja multimedialna, film itd.).
Komisji egzaminacyjnej wręczano przygotowaną przez maturzystę bibliografię. Egzaminatorzy mogli więc zadawać konkretne pytania do pozycji znajdujących się w bibliografii.
Tak zwane prezentacje maturalne miały sprawić, że uczeń będzie mógł wykazać się kreatywnością. Jednak w praktyce prace uczniów nie zawsze były samodzielne, kwitł rynek handlujący lepiej lub gorzej opracowanymi zagadnieniami maturalnymi.