
Ustna matura z języka polskiego w nowej formule pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. CKE przygotowało na każdy dzień około 20 zagadnień, które losowali uczniowie. Maturzyści już od rana je spisywali, dzięki czemu osoby przystępujące do egzaminu w późniejszych godzinach, mogły się z nimi zapoznać. Zasady zmieniono już w następnych roku. W 2016 przygotowane zestawy zmieniały się co godzinę. Część pytań się pojawiała, a część znikała.
Matura Ustna 2018 - język polski [TEMATY, PYTANIA, KALKULATOR];nf
Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.
Część ustna z egzaminu z języka polskiego sprawdza umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat. Maturzysta losuje – nieznane mu wcześniej – zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury (literacki, ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie.
Ma 15 minut na przygotowanie. Następnie przez 15 minut wygłasza przygotowaną prezentację i odpowiada na zadane przez komisję pytania.
>>Pytania będą się pojawiały na bieżąco na kolejnych slajdach. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. <<

Jakie refleksje na temat losu człowieka znajdujemy w tekstach kultury. Na podstawie Rzeźby „Lalkarz Jerzego Kędziory” i innych tekstów literackich.

Co człowiek robi gdy jest w stresie? Odwołaj się do obrazu i do innych tekstów kultury.

Emocje w języku jaką pełnią funkcję. Odwołaj się do fragmentu i jednego tekstu kultury i swoich doświadczeń.