Matura ustny język polski - 21 maja 2018. Tematy i pytania z...

  Matura ustny język polski - 21 maja 2018. Tematy i pytania z egzaminu [KALKULATOR]

  S, AIP

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 9 maja 2018 roku.

  Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 9 maja 2018 roku. ©Waldemar Wylegalski

  Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 9-21 maja 2018 roku. Zobacz, jak wygląda egzamin ustny z języka polskiego.
  Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 9 maja 2018 roku.

  Ustny egzamin maturalny z języka polskiego. Poznaj tematy, które pojawiły się 9 maja 2018 roku. ©Waldemar Wylegalski


  TUTAJ TEMATY Z 16 maja 2018.  Część ustna z egzaminu będzie sprawdzała umiejętność ‎tworzenia wypowiedzi na określony temat, inspirowanej tekstem kultury.‎ ‎ Maturzysta będzie losował – nieznane mu wcześniej – zadanie egzaminacyjne ‎zawierające tekst kultury (literacki lub ikoniczny, lub popularnonaukowy z zakresu ‎wiedzy o języku) oraz odnoszące się do niego polecenie.‎ ‎

  Matura 2018 [ODPOWIEDZI] Język polski - matematyka na start - arkusze, pytania, przecieki

  Zadaniem zdającego będzie – po 15-minutowym przygotowaniu – wygłoszenie ‎wypowiedzi monologowej (ok. 10 minut), a następnie uczestniczenie w związanej z tą ‎wypowiedzią rozmowie z zespołem przedmiotowym (ok. 5 minut).‎


  Ten maturzysta wszystkich zadziwił. Na egzamin przyjechał ciągnikiem.
  źródło: TVN24/X-NEWS  Matura ustna 2018 i kalkulator maturalny to tematy, o których zaczyna już dyskutować wielu maturzystów. Arkusze egzaminów maturalnych i pytania egzaminacyjne są tajne do momentu przystąpienia do matury przez wszystkich uczniów w Polsce, dlatego nie ma możliwości, aby do sieci wyciekły jakiekolwiek informacje na ten temat. Kalkulator należy więc potraktować raczej jako możliwość poznania pytań, które pojawiają się danego dnia na egzaminie, ale nie brać pytań za pewnik.

  Matura Ustna 2018 - język polski [TEMATY, PYTANIA, KALKULATOR]

  Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał. W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. Teraz uczniowie praktycznie nie mogą nauczyć się wcześniej tematów, które otrzymają. Mimo to lubią szukać takich wiadomości w internecie.

  Matura ustna język - polski


  Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2017 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są pytania, które w ciągu dnia mogą się powtórzyć. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

  W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych.


  TUTAJ PYTANIA Z UBIEGŁYCH LAT.  Matura Ustna 2018 - język polski - 21.05.2018
  Matura Ustna 2018 - język polski - 18.05.2018

  • Jak autorzy przedstawiają życie codzienne ludzi w swoich dziełach? Na podstawie obrazu "W ogrodach luksemburskich" i dwóch tekstów literackich
  • Czym jest władza? Na podstawie „Podróży Guliwera”
  • Czym się charakteryzują i jakie maja cechy style językowe na podstawie artykułu : "Jak pisać teksty naukowe" Ewy Bulich, własnych doświadczeń i wybranego tekstu kultury.
  • Jaką rolę w życiu człowieka odgrywa taniec? W odwołaniu do przedstawionego obrazu wanga kuna( przedstawia Azjatkę która tańczy ) i wybranych tekstów literackich.
  • Jakie wartości są najważniejsze w życiu? Odnieś się do fraszki Kochanowskiego "Na zdrowie" i innych tekstów kultury. (Temat 5)
  • Jakie są przyczyny zmian językowych? Na podstawie artykułu "Zmiany jako immanentna część rzeczywistości" Małgorzaty Rutkiewicz, innego tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych
  • W jaki sposób twórcy ukazują wielkie wydarzenia oraz ich bohaterów? Odwołaj się do fotografii - "Pomnik Powstania Warszawskiego" oraz do innych tekstów literackich.
  • Jaką rolę odgrywają podróże w życiu człowieka? Czy podróże rozwijają człowieka? Odwołaj się do fragmentu ,Zapachy miasta” Davida Rosenbauma oraz innych tekstów kultury.
  • Jak twórcy ukazują motywy ludowe w tekstach kultury? Odwołaj się do obrazu ,,Rydel i gęsi” oraz do wybranych tekstów literackich.
  • Jaką role pełniła tradycja według twórców. Odwołaj sie do Tekstu Tadeusza Gajcego "1942. Noc Wigilijna"
   Funkcja pytań i odpowiedzi. Pytania i odpowiedzi w akcie komunikacji. Omów na podstawie fragmentu tekstu Jerzego Bralczyka '
  • Kto pyta, nie błądzi', własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
   Jak może być charakteryzowany akt mowy? Na podstawie Lalki - całego utworu i innych tekstów kultury albo:
  • W jaki sposób autorzy przedstawiają dzieciństwo?
  • Jak przedstawiane sa zmiany cywilizacyjne? Wiersz komunikat i inne teksty kultury
  • Jak wierzenia ludowe są przedstawiane w tekstach kultury? Na podstawie II części Dziadów i innych tekstów kultury albo: Grzeczność werbalna i niewerbalna jako wyraz szacunku do drugiego człowieka. Omów zagadnienie odwołując się do fragmentu tekstu Małgorzaty Marciniak "Współczesna etykieta językowa - zmierzch wartości?", własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury.
  • W jaki sposób ludzie odczuwają ból? Na podstawie wiersza Adama Asnyka „Do młodych” i innych doświadczeń lub utwórow literackich.
  • Jakie mogą być konsekwencje zranionych uczuć? Omów zagadnienie odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury. albo: Motyw chłopomanii na podstawie fragmentu "Chłopów" i innych tekstów kultury.
  • Czy język Polski powinien być modny. Odwołać się to fragmentu i tekstów kultury.


  Matura Ustna 2018 - język polski - 17.05.2018

  • Jakie refleksje na temat losu człowieka znajdujemy w tekstach kultury. Na podstawie Rzeźby „Lalkarz Jerzego Kędziory” i innych tekstów literackich
  • Co człowiek robi gdy jest w stresie? Odwołaj się do obrazu i do innych tekstów kultury.
  • Emocje w języku jaką pełnią funkcję. Odwołaj się do fragmentu i jednego tekstu kultury i swoich doświadczeń.
  • Omów zagadnienie nowoczesności względem antyku, na podstawie fragmentu "Nowoczesna starożytność" Michała Krasowieckiego i innego utworu literackiego.
  • Jaki wpływ na bohaterów mają książki. Odwołaj się do podanego fragmentu "Lalki" oraz innych utworów literackich.
  • Jak w tekstach kultury przedstawione są bieda i wykluczenie? Odwołaj się do obrazu i utworów literackich.
  • Jakie znaczenie w kulturze narodowej mają gwary? Na podstawie tekstu „Kulturalna wartość gwar” Kwiryna Handke, swoich doświadczeń komunikacyjnych oraz innego tekstu kultury.
  • Jak twórcy ukazują relacje człowieka z naturą na podstawie wiersza Julii Hartwig \"Wyręczymy Cię naturo\" i innych tekstów kultury.
  • Jaka jest rola pracy w życiu człowieka? Na podstawie obrazu "Żniwa" W.Tetmajera i odwołać się do wybranych tekstów literackich
  • Jak mogą być uznawane autorytety? Odwołaj się do fragmentu Ludzie bezdomni i jednego tekstu kultury.
  • Oceń znaczenie języka potocznego w polszczyźnie. Nawiązać do wywiadu (Rozmowa profesora z dziennikarką), własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury.
  • Cywilizacja- rozwój czy zagrożenie? Odwołaj się do załączonej fotografii (człowiek siedzi przed telewizorem w masce tlenowej, ogląda telewizję wszystko jest zanieczyszczone, w tle fabryka)
  • Jaką rolę w życiu człowieka pełnią wspomnienia? Odwołaj się do podanego fragmentu \"Sklepów cynamonowych\" i wybranych tekstów kultury.
  • Moc sprawcza wyobraźni na podstawie obrazu \"Ocean\" Pawła Kuczyńskiego oraz wybranych tekstów literackich.
  • Jaką rolę w społeczeństwie pełni artysta? Na postawie Czesława Miłosza \"Który skrzywdziłeś\" i innych tekstów kultury.
  • Jak twórcy w swoich dziełach ukazują zwyczaje i obyczaje? Odwołaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całości utworu oraz innego tekstu kultury. (We fragmencie opisane biesiadowanie przy wspólnym stole, sztućce, talerze, wędliny, jedzenie).
  • Czym jest miłość dla człowieka? Na podstawie fragmentu "O sztuce miłości" E.Fromma i innych tekstów literackich
  • Różnice między Inwokacją, a całym utworem Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz". Czy można Inwokację traktować jako oddzielny utwór? Omów na podstawie fragmentu i całego utworu.
  • Czy dusza może być szczęśliwa po śmierci? Omów zagadnienie na podstawie "Dziadów". Odwołaj się do innych utworów literackich albo: Jak przedstawiony jest obraz zakochanych w literaturze? Odpowiedź na podstawie utworu Bolesława Leśmiana „Dwoje Ludzieńków” i innych tekstów kultury
  • Utopia czy jest to kraina szczęścia czy groźna pułapka? Tekst : Powiastki filozoficzne - Voltaire
  • Kim jest człowiek? Odwołaj się do przytoczonego fragmentu Gustawa Herlinga Grudzińskiego i pozostałych tekstów literackich.


  Mieliście już egzamin ustny z polskiego? Jaki mieliście temat? Piszcie w komentarzach.
  Co było na maturze ustnej w poprzednie dni? Czytaj na kolejnej stronie >>>
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Gazety Pomorskiej

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Wybieramy sportowca, trenera, drużynę i imprezę roku

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]