Matury 2021. CKE ogłosiła wyniki. Kujawsko-Pomorskie najgorzej w kraju - maturę zdało 70 proc. uczniów

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Wyniki matur 2021 są już znane. CKE ogłosiła je w poniedziałek 5 lipca 2021. Młodzież obowiązkowo zdawała trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy
Wyniki matur 2021 są już znane. CKE ogłosiła je w poniedziałek 5 lipca 2021. Młodzież obowiązkowo zdawała trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy Przemysław Świderski
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki matur 2021. Egzaminy zdało 75 proc. uczniów, co oznacza, że nie zaliczyła ich jedna czwarta zdających. Najwięcej osób "poległo" na matematyce. W Kujawsko-Pomorskiem maturę zdało 70 proc. uczniów, do daje nam... ostatnie miejsce w kraju.

Zobacz wideo: Ceny mieszkań w regionie poszły mocno w górę.

Matura odbywała się w dniach 4-20 maja 2021. Maturzyści zdawali w 2021 roku trzy egzaminy obowiązkowe: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Każdy z nich był przeprowadzany w formie pisemnej na poziomie podstawowym. Nie było natomiast obowiązkowych wcześniej egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego. Maturzyści nie musieli też przystępować do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, choć większość korzystała z tej możliwości, bo wyniki rozszerzeń są potrzebne przy rekrutacji na studia.

To też może Cię zainteresować

Matura 2021- egzaminów nie zdało 25 proc. uczniów

Egzaminy maturalne w 2021 roku z powodu nauki zdalnej i epidemii były przeprowadzane w oparciu o niższe wymagania. CKE ogłosiła wyniki matury 2021 przeprowadzanej w terminie głównym (maj) w poniedziałek 5 lipca 2021.

Maturę 2021 zdało 74,5 proc. tegorocznych maturzystów. Jednak zdaniem wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego nie ma tu większych odstępstw. - Ta matura wypadła dobrze - stwierdził.

W kraju egzamin maturalny z języka polskiego zdało 93 proc. uczniów. Matematykę zaliczyło 79 proc. zdających. Najlepiej wypadł język angielski - ten egzamin zdało 94 proc. uczniów. Język angielski był najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym nowożytnym zdawanym jako język obowiązkowy.

Kujawsko-Pomorskie na ostatnim miejscu w kraju

W województwie kujawsko-pomorskim do matury przystąpiło 14 124 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Niestety, nie możemy pochwalić się dobrymi wynikami w skali kraju. Maturę 2021 w województwie kujawsko-pomorskim zdało 70,1 proc. uczniów, podobnie jak w województwie zachodniopomorskim. To najgorsze rezultaty w kraju.

W Kujawsko-Pomorskiem maturę 2021 z języka polskiego zdało 89 proc. uczniów. Na maturze z matematyki powiodło się 76 proc. osobom, które przystępowały do tego egzaminu. Język angielski zaliczyło 93 proc. zdających.

W województwie kujawsko-pomorskim w LO maturę zdało 76 proc. uczniów (w kraju - 81 proc.) Gorzej wypadła młodzież z techników. Tutaj pozytywnym rezultatem może pochwalić się 62,5 proc. zdających (w kraju 64,0 proc.)

Maturzyści sprawdzali wyniki egzaminów na swoich kontach

W poniedziałek 5 lipca 2021 od godz. 8.30 młodzież mogła sprawdzać wyniki przez internet logując się na swoje konta. - Zalogowałem się około godz. 9.30, nie było żadnego problemu ze sprawdzeniem wyników matury - mówi Mateusz Hełminiak, absolwent II LO w Bydgoszczy.

Maturzyści mieli mieszane uczucia, jeśli chodzi o wyniki egzaminów maturalnych.

- Generalnie nie jest źle, ale słabiej niż sądziłem poszła mi biologia - mówi maturzysta z I LO w Bydgoszczy. - Jestem natomiast zadowolony z wyniku z fizyki. Bardzo dobrze wypadł angielski, trochę gorzej polski. Część moich kolegów narzekała na chemię. Spodziewali się, że pójdzie im lepiej.

Od piątku 5 lipca 2021 uczniowie, którzy zdali maturę, otrzymują w szkołach świadectwa maturalne.

Dyrektorzy szkół: - Pandemia położyła się cieniem na wynikach

O wynikach matury 2021 bez entuzjazmu wypowiadają się dyrektorzy szkół w regionie.

- Wyniki są niższe niż oczekiwaliśmy - mówi Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Na 140 maturzystów egzaminu nie zdała jedna osoba, będzie w sierpniu poprawiać język polski. Tradycyjnie najlepiej wypadł język angielski. Z tego przedmiotu mamy dużo 100-procentowych wyników. Młodzież nieźle napisała matematykę, a najsłabiej - język polski. Z rozszerzeń uczniowie słabiej wypadli z chemii, przyzwoicie z biologii, nieźle z matematyki. Lepsze mogłyby być wyniki z wos, choć jest to trudny egzamin. O ile z przedmiotów zdawanych obowiązkowo rzeczywiście zrezygnowano z części zagadnień, to w przypadku rozszerzeń zmiany były minimalne. Poziom trudności praktycznie się nie zmienił. Trzeba też pamiętać, że ten rocznik maturzystów więcej czasu spędził na nauce zdalnej niż w szkole, a w klasie pierwszej miał też miesięczną przerwę w nauce spowodowaną strajkiem nauczycieli.

Rafał Łaszkiewicz dodaje, że słabsze wyniki z języka polskiego to tendencja zauważana nie od dzisiaj. - Język polski jest ostatnio niezbyt poważnie traktowany przez uczniów. Przy rekrutacji wiele kierunków studiów ten przedmiot nie jest bowiem w ogóle uwzględniany w rekrutacji bądź słabo się go punktuje - mówi dyrektor inowrocławskiego "Kaspra".

Inaczej niż w poprzednich latach wyniki egzaminów maturalnych wyglądają w VII LO w Bydgoszczy, które zwykle mogło pochwalić się 100-proc. zdawalnością. - W tym roku po raz pierwszy od dawna nie wszyscy nasi uczniowie zdali maturę. Do poprawki w sierpniu ma prawo 8 osób: 4 z języka polskiego i 4 z matematyki - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO w Bydgoszczy. - W przypadku języka polskiego mogły zdarzyć się błędy kardynalne, które jak wiadomo przekreślają całą pracę. Uczniom trudno sobie jednak w szczegółach przypomnieć, jakie błędy popełnili. Niektórzy z nich już złożyli wniosek o przystąpienie do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Dyrektor bydgoskiej "siódemki" podkreśla, że na wynikach egzaminu cieniem położyła się pandemia i zdalne nauczanie. - Teraz wyraźnie widać, jak podczas ostatniego i jeszcze poprzedniego roku szkolnego bardzo brakowało osobistego kontaktu ucznia i nauczyciela. Tego nie zastąpią żadne platformy ani aplikacje. Młodsi uczniowie, którzy wrócili do szkoły w czerwcu, mówili nam, że zupełnie inaczej pracują podczas normalnych lekcji, gdy nauczyciel jest w klasie i czasem zajrzy do zeszytu. Niestety, podczas zdalnych zajęć brakuje tego spojrzenia w myślące i słuchające oczy ucznia - mówi Janusz Kitajgrodzki.

Kurator: - Wyniki w Kujawsko-Pomorskiem podobne jak w 2020 roku

Zdaniem Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty, wyniki matury 2021 w województwie kujawsko-pomorskim są podobne jak w roku poprzednim.

- Rezultat tzw. próbnego egzaminu maturalnego z CKE, gdy tylko 52,5 proc. zakończyło tę próbę sukcesem, dawał podstawę do obaw o wyniki tegorocznej matury w naszym województwie - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Jak się jednak okazało tegoroczni maturzyści uzyskali wyniki bardzo zbliżone do ubiegłorocznych, bo naszym województwie maturę zdało 70,1 proc. przystępujących, czyli zaledwie o 1,1 proc mniej niż rok temu. W ubiegłym roku nasze województwo znalazło się na 14. miejscu pod względem zdawalności. W tym roku wraz z województwem zachodnio-pomorskim zajęliśmy ostatnie miejsce. To smutne, ale od grupy kolejnych 4 województw dzieli nas zaledwie 2 proc.

Według kuratora zdalne nauczanie nie wpłynęło znacząco na rezultaty egzaminów maturalnych. - Wyniki zarówno te krajowe jak i wojewódzkie wskazują, że zdalne nauczanie, czego tak bardzo się obawialiśmy, nie wywarło dużego negatywnego wpływu na poziom wiedzy i umiejętności uczniów - zaznacza Marek Gralik. - Wyciągnięte też zostały właściwe wnioski z tzw. matury próbnej, co pozwoliło nadrobić zaległości i znacznie lepiej przygotować się do właściwego egzaminu maturalnego.

Tyle osób ma prawo do poprawki w sierpniu 2021

Aby zdać maturę, z każdego egzaminu obowiązkowego trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. Osoby, które nie zdadzą jednego egzaminu, mogą próbować swoich sił ponownie w sesji poprawkowej w sierpniu tego samego roku. Maturzyści, którzy „oblali” więcej egzaminów, mają prawo do poprawki dopiero w maju w następnym roku.

W sierpniu 2021 prawo do poprawki ma 17,7 proc. zdających. W województwie kujawsko-pomorskim egzamin w sierpniu może poprawiać 20 proc. zdających. Egzamin poprawkowy odbędzie się 24 sierpnia 2021.

W kraju do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku (w maju) przystąpiło 273 419 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących i techników).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie