W Ogólniaku do matury podeszło 117 osób. Tylko dwie definitywnie nie zdały, a jeden uczeń będzie miał szansę na poprawkę już w sierpniu. Zdawalność wyniosła więc 97,4 proc.
Wynik LO lepszy niż w kraju
Dla porównania, wynik liceów ogólnokształcących w województwie kujawsko-pomorskim to 83,8 proc., a w kraju – 86 proc.
– Nasz rezultat jest lepszy od krajowego o 11 proc., więc mamy powody do radości – mówi Sławomir Pawłowski, dyrektor ZS nr 1 w Rypinie. – Oczywiście zawsze chciałoby się, żeby było to 100 proc., ale mam nadzieję, że osoby, którym powinęła się noga, spróbują swoich sił jeszcze w sierpniu lub za rok.
Dyrektor podkreśla, że tak wysoki wynik to nie przypadek, a rezultat wielomiesięcznej pracy.
– To zasługa bardzo dobrych nauczycieli z pasją oraz systemu, który wspólnie wypracowaliśmy – dodaje Pawłowski. – Do końca marca przeprowadziliśmy trzy próbne egzaminy. Udało się to zrobić mimo strajku. Nie brakowało też zajęć dodatkowych w ramach projektu „Szkoła jutra”. Każdy z maturzystów, jeśli tylko chciał, mógł uzupełnić wiedzę z przedmiotów, które go interesowały, pod kątem majowych egzaminów.
Postęp w Ekonomiku
Powody do zadowolenia mogą mieć również nauczyciele i dyrekcja z Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej.
– Zdawalność wyniosła u nas 79 proc. To wynik lepszy od ubiegłorocznego – tłumaczy Andrzej Rycharski, wicedyrektor ZS nr 2.
Ostatecznie rezultat Ekonomika może być jeszcze wyższy. 13 absolwentów ma możliwość podejścia do poprawki w sierpniu (siedem osób z matematyki, a sześć z języka angielskiego). Ośmioro uczniów nie zdało definitywnie.
Rolnik utrzymał poziom
W Zespole Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego z maturą zmierzyło się 46 uczniów. Zdawalność wyniosła 67,4 proc.
– Można powiedzieć, że utrzymaliśmy poziom, bo w zeszłym roku egzaminy zdało 69,8 proc. absolwentów – tłumaczy dyrektor Joanna Krukowska. – To niezły wynik, choć nie ma co ukrywać, że priorytetem dla naszych uczniów są jednak egzaminy zawodowe.
Do sierpniowej poprawki może podejść jeszcze 10 absolwentów Chełmickiego.
Kilku maturzystów w Nadrożu
W Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu maturę napisało osiem osób z technikum geodezyjnego (pozostali uczniowie decydują się tylko na egzaminy zawodowe).
Zdawalność to 87,5 proc. Średni wynik z języka polskiego to 53 proc., z matematyki – 52 proc, z języka niemieckiego – 47 proc., a z języka angielskiego – 69 proc. Jedna osoba osiągnęła z j. obcego rezultat na poziomie 98 proc.
Teraz przed większością absolwentów czas decyzji. Będą musieli przemyśleć, w oparciu o wyniki matury, którą uczelnię wyższą wybrać.
Ci, którym powinęła się noga z jednego egzaminu, będą mogli podejść do poprawki już 20 i 21 sierpnia, zarówno z części pisemnej, jak i ustnej.
Agro Pomorska odcinek 61,
