Maturzyści z Kujawsko-Pomorskiego składają wnioski o wgląd do prac egzaminacyjnych. Ważny jest dla nich każdy punkt

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na złożenie wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej uczniowie mają 6 miesięcy licząc od dnia ogłoszenia wyników. Muszą w tym celu zwrócić się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W przypadku kujawsko-pomorskiego jest to OKE w Gdańsku
Na złożenie wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej uczniowie mają 6 miesięcy licząc od dnia ogłoszenia wyników. Muszą w tym celu zwrócić się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. W przypadku kujawsko-pomorskiego jest to OKE w Gdańsku Wojciech Wojtkielewicz/ Zdjęcie ilustracyjne
Ponad 700 maturzystów z Kujawsko-Pomorskiego złożyło wnioski o wgląd do pracy maturalnej. Jest się o co bić, bo wyniki egzaminów decydują o tym, kto dostanie się na studia.

Zobacz wideo: Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy

Maturzyści w bieżącym 2021 roku przystępowali do pisemnych obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Młodzież nie musiała pisać egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. Z powodu pandemii odwołano egzaminy ustne.

To też może Cię zainteresować

Tak matura wypadła w województwie kujawsko-pomorskim

Wyniki matury ogłoszono 5 lipca 2021. W Kujawsko-Pomorskiem maturę zdało 70,1 proc. uczniów. To słaby wynik lokujący nas na ostatnim miejscu w kraju. W Kujawsko-Pomorskiem maturę 2021 z języka polskiego zdało 89 proc. uczniów. Na maturze z matematyki powiodło się 76 proc. osobom, które przystępowały do tego egzaminu. Język angielski zaliczyło 93 proc. zdających.

Z przedmiotów pisanych w rozszerzeniu próg zdawalności nie obowiązuje, ale wynik dla ucznia jest istotny – szczególnie dla tego, który ubiega się o przyjęcie na najbardziej oblegane kierunki studiów.

Wniosek o wgląd można wysłać mailem do OKE w Gdańsku

Osoby, które nie zgadzają się w wynikiem egzaminu, mogą sprawdzić, za co przyznano im punkty. W tym celu do OKE muszą złożyć wniosek o wgląd do pracy maturalnej.

- Do tej pory z kujawsko-pomorskiego z wnioskiem o wgląd do pracy maturalnej wystąpiło 745 osób. – mówi Irena Laguna, dyrektor OKE w Gdańsku. - Największe zainteresowanie jest językiem polskim. Wnioski o wgląd z tego przedmiotu na poziomie podstawowym złożyły 152 osoby, a na poziomie rozszerzonym – 40. Na drugim miejscu jest biologia z liczbą 171 wniosków, na trzecim – chemia (131 wniosków), a na czwartym – matematyka (131 wniosków).

Aby obejrzeć swoją pracę, uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego muszą przyjechać do Gdańska. Dotychczas młodzież przejrzała 620 prac maturalnych (stan na poniedziałek, 19 lipca). - Staramy się, aby wszystko przebiegało sprawnie – informuje Irena Łaguna. - Uczniowie mogą składać podpisane i zeskanowane wnioski drogą elektroniczną. W ciągu 5 dni pracownik OKE kontaktuje się z maturzystą i ustala termin. Niestety, nie wszyscy się stawiają. Młodzież ma ponadto możliwość porozmawiania na miejscu z ekspertami.

Na złożenie wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej uczniowie mają 6 miesięcy licząc od dnia ogłoszenia wyników.

Wytyczne sanitarne obowiązujące podczas wglądu

W tym roku z powodu covid-19 obowiązują dodatkowe wytyczne. Na wgląd może przyjść wyłącznie osoba zdrowa. Maturzysta musi mieć m.in. założoną maseczkę, pamiętać o dezynfekcji rąk, powinien też zabrać własny długopis, kalkulator itp. - Mamy wynajętą szkołę, w której odbywają się wglądy. Jest dużo miejsca, ławki są rozstawione, a na swoją kolej można poczekać na holu bądź na zewnątrz budynku w zalecanej odległości – podkreśla dyrektor Łaguna.

Na zapoznanie się z pracą uczeń ma maksymalnie pół godziny. Może w tym czasie robić zdjęcia. Jeśli nie zgadza się z uzyskanym wynikiem, ma prawo złożyć wniosek o weryfikację punktów. Jak podkreśla Irena Łaguna, konieczne jest wskazanie konkretnego zadania i uzasadnienie, dlaczego zdaniem ucznia zostało ono niewłaściwie ocenione. OKE ma na odpowiedź 14 dni, licząc od daty złożenia wniosku przez zdającego.

Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem zamykają I turę rekrutacji

Tymczasem uczelnie w regionie ogłaszają wyniki naboru. W środę 21 lipca 2021 listy osób wstępnie zakwalifikowanych na studia przedstawi Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, który od 1 września 2021 stanie się Politechniką Bydgoską. - Największą popularnością cieszą się takie kierunki jak zoofizjoterapia, budownictwo, informatyka stosowana, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, architektura czy zarządzanie. Na tych kierunkach przekroczono już limity przyjęć. Podobnie jest na energetyce – nowym kierunku w o profilu praktycznym - mówi dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. uczelni i rzecznik prasowy UTP. .

UMK w Toruniu ostateczne wyniki pierwszej tury rekrutacji ogłosi w czwartek 22 lipca 2021. UKW w Bydgoszczy wstępne wyniki kwalifikacji przedstawił 20 lipca 2021, a listy przyjętych kandydatów udostępni 27-28 lipca 2021.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie