Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzysta z VII LO w Bydgoszczy o egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jan Wąsicki, maturzysta z VII LO w Bydgoszczy, w środę (17 maja) zdawał rozszerzenie z języka polskiego w Formule 2023. Z sali wyszedł zadowolony. Na zdjęciu Jan razem z Pauliną Maciejewską, której także zmagania śledzimy na tegorocznej maturze.
Jan Wąsicki, maturzysta z VII LO w Bydgoszczy, w środę (17 maja) zdawał rozszerzenie z języka polskiego w Formule 2023. Z sali wyszedł zadowolony. Na zdjęciu Jan razem z Pauliną Maciejewską, której także zmagania śledzimy na tegorocznej maturze. Arkadiusz Wojtasiewicz
W środę (17 maja) odbył się pisemny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W całym województwie kujawsko-pomorskim w obu formułach zdawało go 2274 uczniów.

W tym roku matura przeprowadzana jest w dwóch formułach. Po raz pierwszy w nowej Formule 2023 zdają ją absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli szkołę w roku szkolnym 2022/2023, do matury przystąpili jeszcze w starej Formule 2015.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w Formule 2015 trwał 180 minut, natomiast w Formule 2023 - 210 minut. W tej ostatniej formule pisał go Jan Wąsicki z VII LO w Bydgoszczy. To jemu i jego szkolnej koleżance Paulinie Maciejewskiej w tym roku towarzyszymy na maturze. Ten tydzień dla licealisty z "Siódemki" jest bardzo intensywny. We wtorek (16 maja) z powodzeniem zdał ustny język polski, dziś pisał rozszerzenie z tego przedmiotu, a w czwartek (18 maja) czeka go egzamin z historii.

Jak ocenił środowy egzamin z języka polskiego?

- Jestem pozytywnie zaskoczony - mówi Jan. - Tematy wypracowań były naprawdę ciekawe i dawały pole do popisu. Pierwszy dotyczył tego, jaką funkcję pełni przenikanie się konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze literackim, ale zdecydowałem się pisać temat drugi. Pojawiła się w nim wypowiedź, a konkretnie fragment tekstu Marii Wichowej. Należało rozważyć sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej w literaturze oraz funkcje tych nawiązań. Punktem wyjścia do rozważań była właśnie wspomniana wypowiedź. Ponadto musieliśmy się też, m.in., obowiązkowo odwołać do „Małej Apokalipsy” Tadeusza Konwickiego. To nie było trudne. Egzamin pisało mi się bardzo dobrze. Wyszedłem nawet z sali przed czasem. Teraz czeka mnie chyba najtrudniejszy z egzaminów, czyli historia. Nie ukrywam, trochę się stresuję.

Zobacz wideo: Kujawsko-pomorski kurator oświaty o maturze w 2023 roku.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Maturzysta z VII LO w Bydgoszczy o egzaminie z języka polskiego na poziomie rozszerzonym - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska