Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mąż ciągnął żonę za włosy i po podłodze. Dzieci to widziały". Rusza bydgoska grupa wsparcia dla kobiet

pio
Przemoc w rodzinie czasem jest ukrywana w czterech ścianach. Jeżeli kobieta nie odważy się mówić, nie dostanie pomocy
Przemoc w rodzinie czasem jest ukrywana w czterech ścianach. Jeżeli kobieta nie odważy się mówić, nie dostanie pomocy Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Mąż-oprawca czy partner-kat nie mają racji bytu. Żony i partnerki, które są ich ofiarami, mogą znaleźć pomoc. W Bydgoszczy rusza grupa wsparcia dla kobiet. Pierwsze zajęcia już 2. czerwca, zostało na nie kilka wolnych miejsc.

To mit, że przemoc w rodzinie dotyczy tylko środowisk patologicznych. Świetnie wiedzą o tym specjaliści pracujący z jej ofiarami.
Pracująca mama, tata też pracujący – i to na wysokim stanowisku. Plus dwoje dzieci. Na zewnątrz przeciętna, wydawałoby się, rodzina z Bydgoszczy. Wewnątrz, czyli w domu, rozgrywał się dramat. Mąż po powrocie z pracy wyładowywał złość na żonie. Wyzywał z byle powodu, bił, kopał, ciągnął za włosy i po podłodze. Dzieci, w wieku 6 i 11 lat, były świadkami. Kobieta męczyła się z mężem ponad 6 lat. Wreszcie odważyła się poprosić o pomoc. Dzisiaj ona i jej dzieci są bezpieczni. Małżonkowie się rozstali.

Tylko dla pań

To jeden z wielu przypadków, z jakimi mieli do czynienia specjaliści, pracujący w Stowarzyszeniu Alwernia w Bydgoszczy. Właśnie z myślą o takich paniach będą w naszym mieście organizowane warsztaty. - To będzie grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy w rodzinie – mówi Justyna Kuś, prezes stowarzyszenia, psychoterapeutka, jednocześnie jedna z prowadzących zajęcia. - Udział jest bezpłatny.

Kiedyś stowarzyszenie prowadziło podobne spotkania z udziałem i pań, i panów. - Wówczas jednak część kobiet wstydziła się lub bała opowiadać o swoich problemach w obecności mężczyzn – dodaje Justyna Kuś. - To dlatego zdecydowaliśmy, że kolejne warsztaty przeznaczymy jedynie dla kobiet.

Europejski Instytut Równości Kobiet i Mężczyzn podaje, iż Polska uzyskała najlepszy, bo najniższy, wskaźnik w obszarze przemocy wobec kobiet, wynoszący 22,1 (na 100). To natomiast nie oznacza, że u nas źle się nie dzieje.

Z raportu podsumowującego działalność Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska linia” (marzec 2020) wynika, że 78 procent osób szukających tutaj wsparcia, stanowią właśnie kobiety. Najczęściej zgłaszały przemoc psychiczną (chodzi m.in. o wyzwiska, groźby). Ta jednak często jest też powiązana z innymi formami przemocy: fizyczną (bicie, popychanie, duszenie), ekonomiczną (odbieranie pieniędzy bądź wydzielanie ich w niewystarczającej kwocie), seksualną (molestowanie albo zmuszanie do współżycia).

Jest znacznie więcej przypadków niż uwzględniają to statystyki, tyle, że część kobiet milczy.

Stawianie granic

- Na nasze zajęcia zapraszamy bydgoszczanki, które doświadczają jakiejkolwiek formy przemocy - podkreśla prezes stowarzyszenia. - Chcemy im uświadomić, że z każdej sytuacji jest wyjście. Uczestniczki dowiedzą się m.in., jak umiejętnie stawiać granice, w jaki sposób rozmawiać z oprawcą, jak nie dać się wplątać w jego gierki, gdzie szukać pomocy. Będziemy również tłumaczyć, na czym polega asertywność, czyli sztuka mówienia „nie”.

To będzie cykl, składający się z 10 spotkań, w każdy wtorek i czwartek, po 2,5 godziny każde. Pierwsze odbędzie się 2. czerwca. Organizatorzy planują przygotowywać sesje w swojej siedzibie, przy ul. Dworcowej 87 (domofon 23).

- Jeżeli jednak koronawirus uniemożliwi nam spotkania stacjonarne, to zajęcia poprowadzimy online – zapowiada Justyna Kuś.

Bydgoska grupa wsparcia będzie składała się z 12 uczestniczek. Połowa miejsc jest jeszcze wolna. Można się zgłaszać pod nr tel. 693-670-565. Liczy się kolejność zgłoszeń.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska