https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MCK w Ciechocinku ma swojego patrona. Odsłonięcie muralu Janusza Majewskiego. Zdjęcia

Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku zyskało imię wybitnego reżysera Janusza Majewskiego, a uroczystości towarzyszyło odsłonięcie imponującego muralu przedstawiającego jego wizerunek. Decyzja o nadaniu imienia była inicjatywą członków Uniwersytetu dla Aktywnych, którzy pragnęli uhonorować reżysera za jego wkład w rozwój kulturalny uzdrowiska.

Spis treści

MCK w Ciechocinku nosi imię Janusza Majewskiego

W sobotę, 19 października w Ciechocinku oficjalnie nadano imię Miejskiemu Centrum Kultury, a także odsłonięto niezwykły mural z wizerunkiem reżysera.

Radni Ciechocinka jednogłośnie zdecydowali, że patronem Miejskiego Centrum Kultury zostanie Janusz Majewski. Wniosek w tej sprawie złożyli członkowie Uniwersytetu dla Aktywnych, którzy mieli bliską relację z reżyserem.

Grażyna Ochocińska, prezes stowarzyszenia UdA, podkreśla, że Janusz Majewski był niezwykle zaangażowany w życie kulturalne Ciechocinka.

- Nasz uniwersytet był zaprzyjaźniony z Januszem Majewskim. Był zawsze z nami podczas organizowanych imprez. Ponadto bardzo zasłużył się dla Ciechocinka. Nakręcił w naszym mieście dwa filmy -"Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz "Jazz Outsider" - wyjaśnia Grażyna Ochocińska, prezes stowarzyszenia UdA.

Podczas uroczystości obecni byli mieszkańcy miasta, a także rodzina i przyjaciele Janusza Majewskiego.

Grażyna Ochocińska wspomina, jak Janusz Majewski wspierał finansowo lokalne inicjatywy kulturalne. Dzięki jego pomocy udało się zorganizować koncert na europejskim poziomie, którego część środków pochodziła z ZAIKSU.

- Zawsze przyjeżdżał, pomagał nam też uzyskać finanse, na przykład na ten koncert, który jutro będzie. Część środków z ZAIKSU, powiem brzydko załatwił nam pan Janusz Majewski, ponieważ marzył żeby ten koncert tych muzyków na europejskim poziomie pojawił się również w Ciechocinku. Zawsze nas wspierał. Także. W grudniu jeszcze z nim rozmawiałam i powiedział, że się oszczędza na wiosnę i w maju na pewno na wielkim jazzie będzie. Niestety odszedł 10 stycznia i na naszym majowym Wielkim Jazzie był wielkim nieobecnym. Wpadliśmy na pomysł, by nasz uniwersytet nazwać imieniem Janusza Majewskiego, stwierdziliśmy że to nie ta ranga i wobec tego zaproponowaliśmy żeby MCK nosił imię reżysera. Tu odbyły prapremiery obydwóch jego filmów nakręconych w Ciechocinku - opowiada Grażyna Ochocińska, prezes UdA.

Niezwykły mural w uzdrowisku

Mural autorstwa Marka Greli pojawił się na budynku MCK w Ciechocinku
Mural autorstwa Marka Greli pojawił się na budynku MCK w Ciechocinku
Ewelina Fuminkowska

Początkowo planowano jedynie tablicę pamiątkową, jednak dzięki staraniom Grażyny Ochocińskiej udało się zdobyć fundusze na mural, który teraz zdobi budynek MCK. Sponsorem tego dzieła został ZAiKS. Mural zaprojektował i wykonał artysta Marek Grela. Sponsorem został ZaiKS.

- Tata swoje ostatnie filmowe lata związał z Ciechocinkiem. Tu powstały jego dwa ostatnie filmy. Dla nas to było niezwykłe uczucie, że w ten sposób miasto chce wyróżnić mojego tatę. Mural jest niezwykły, konsultowaliśmy go z artystą. Zostawiłem to mojej siostrze i przyjaciółce taty, pani Hannie Mirskiej-Grudzińskiej - powiedział Paweł Majewski, syn reżysera. - Też bywałem w Ciechocinku, tu była moja pierwsza randa z byłą żoną, Sonią.

Podczas uroczystości goście mogli podziwiać wystawę zdjęć oraz pamiątki po Januszu Majewskim. Zorganizowano również kiermasz książek autorstwa reżysera.

Janusz Majewski związany z Ciechocinkiem

Na zakończenie odbył się także wieczór wspomnień, który poprowadziła radna Aldona Nocna. Goście - przyjaciele i rodzina Janusza Majewskiego, opowiadali o pracy i życiu reżysera.

Janusz Majewski urodził w się we Lwowie w 1931 roku, zmarł w Warszawie 10 stycznia 2024 roku. Jego twórczość jest bardzo bogata. Jego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty i różnorodny. Wyreżyserował wiele znanych filmów, które zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia.

Do najbardziej znanych dzieł Janusza Majewskiego należą: "C.K. Dezerterzy", "Awatar, czyli zamiana dusz", "Sublokator", "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej" oraz "Lekcja martwego języka"

Janusz Majewski na zawsze pozostanie związany z Ciechocinkiem, miastem, które stało się tłem dla jego filmowych wizji. 

Nakręcił tu i osadził akcję filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ostatnia produkcja, jaką zrealizował to "Jazz Outsider" film dokumentalny z 2022 roku o Adamie Jędrzejowskim, mieszkającym w Ciechocinku artyście.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska