Spis treści
MCK w Ciechocinku nosi imię Janusza Majewskiego
W sobotę, 19 października w Ciechocinku oficjalnie nadano imię Miejskiemu Centrum Kultury, a także odsłonięto niezwykły mural z wizerunkiem reżysera.
Radni Ciechocinka jednogłośnie zdecydowali, że patronem Miejskiego Centrum Kultury zostanie Janusz Majewski. Wniosek w tej sprawie złożyli członkowie Uniwersytetu dla Aktywnych, którzy mieli bliską relację z reżyserem.
Grażyna Ochocińska, prezes stowarzyszenia UdA, podkreśla, że Janusz Majewski był niezwykle zaangażowany w życie kulturalne Ciechocinka.
- Nasz uniwersytet był zaprzyjaźniony z Januszem Majewskim. Był zawsze z nami podczas organizowanych imprez. Ponadto bardzo zasłużył się dla Ciechocinka. Nakręcił w naszym mieście dwa filmy -"Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz "Jazz Outsider" - wyjaśnia Grażyna Ochocińska, prezes stowarzyszenia UdA.
Podczas uroczystości obecni byli mieszkańcy miasta, a także rodzina i przyjaciele Janusza Majewskiego.
Grażyna Ochocińska wspomina, jak Janusz Majewski wspierał finansowo lokalne inicjatywy kulturalne. Dzięki jego pomocy udało się zorganizować koncert na europejskim poziomie, którego część środków pochodziła z ZAIKSU.
- Zawsze przyjeżdżał, pomagał nam też uzyskać finanse, na przykład na ten koncert, który jutro będzie. Część środków z ZAIKSU, powiem brzydko załatwił nam pan Janusz Majewski, ponieważ marzył żeby ten koncert tych muzyków na europejskim poziomie pojawił się również w Ciechocinku. Zawsze nas wspierał. Także. W grudniu jeszcze z nim rozmawiałam i powiedział, że się oszczędza na wiosnę i w maju na pewno na wielkim jazzie będzie. Niestety odszedł 10 stycznia i na naszym majowym Wielkim Jazzie był wielkim nieobecnym. Wpadliśmy na pomysł, by nasz uniwersytet nazwać imieniem Janusza Majewskiego, stwierdziliśmy że to nie ta ranga i wobec tego zaproponowaliśmy żeby MCK nosił imię reżysera. Tu odbyły prapremiery obydwóch jego filmów nakręconych w Ciechocinku - opowiada Grażyna Ochocińska, prezes UdA.
Niezwykły mural w uzdrowisku

Początkowo planowano jedynie tablicę pamiątkową, jednak dzięki staraniom Grażyny Ochocińskiej udało się zdobyć fundusze na mural, który teraz zdobi budynek MCK. Sponsorem tego dzieła został ZAiKS. Mural zaprojektował i wykonał artysta Marek Grela. Sponsorem został ZaiKS.
- Tata swoje ostatnie filmowe lata związał z Ciechocinkiem. Tu powstały jego dwa ostatnie filmy. Dla nas to było niezwykłe uczucie, że w ten sposób miasto chce wyróżnić mojego tatę. Mural jest niezwykły, konsultowaliśmy go z artystą. Zostawiłem to mojej siostrze i przyjaciółce taty, pani Hannie Mirskiej-Grudzińskiej - powiedział Paweł Majewski, syn reżysera. - Też bywałem w Ciechocinku, tu była moja pierwsza randa z byłą żoną, Sonią.
Podczas uroczystości goście mogli podziwiać wystawę zdjęć oraz pamiątki po Januszu Majewskim. Zorganizowano również kiermasz książek autorstwa reżysera.
Janusz Majewski związany z Ciechocinkiem
Na zakończenie odbył się także wieczór wspomnień, który poprowadziła radna Aldona Nocna. Goście - przyjaciele i rodzina Janusza Majewskiego, opowiadali o pracy i życiu reżysera.
Janusz Majewski urodził w się we Lwowie w 1931 roku, zmarł w Warszawie 10 stycznia 2024 roku. Jego twórczość jest bardzo bogata. Jego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty i różnorodny. Wyreżyserował wiele znanych filmów, które zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia.
Do najbardziej znanych dzieł Janusza Majewskiego należą: "C.K. Dezerterzy", "Awatar, czyli zamiana dusz", "Sublokator", "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej" oraz "Lekcja martwego języka"
Janusz Majewski na zawsze pozostanie związany z Ciechocinkiem, miastem, które stało się tłem dla jego filmowych wizji.
Nakręcił tu i osadził akcję filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”. Ostatnia produkcja, jaką zrealizował to "Jazz Outsider" film dokumentalny z 2022 roku o Adamie Jędrzejowskim, mieszkającym w Ciechocinku artyście.