
Jak pomóc psu przetrwać upał
Trwają afrykańskie upały. Chłodzimy się przy wiatrakach, pijemy schłodzone napoje, sięgamy po lody, a co z czworonogami? Psy bardzo źle znoszą wysokie temperatury.
Największe katusze przeżywają chore i stare zwierzęta oraz szczeniaki, których układ termoregulacyjny nie funkcjonuje sprawnie. Przez wzgląd na specyficzny kształt czaszki, najbardziej narażone na przegrzanie są angielskie buldogi, boston teriery, mopsy.
Sprawdź, jak należy chronić psy w upalne dni. Podpowiedzi na kolejnych stronach
Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym, jak reagować na udar cieplny?

Jak pomóc psu przetrwać upał
Nawet na moment nie zostawiaj zwierzaka w zamkniętym samochodzie. Temperatura w takim aucie rośnie błyskawicznie.
Do odwodnienia czy przegrzania może dość w ciągu kilkunastu minut. Ryzyko udaru i uduszenia są coraz większe z każdą minutą.
Dodajmy - myli się ten, kto uważe, że uchylona szyba pomoże. W nagrzanym samochodzie nie ma cyrkulacji powietrza. Pies, walcząc o każdy oddech, może dodatkowo się pokaleczyć o szybę

Jak pomóc psu przetrwać upał
Spacer to obowiązek, fakt. Ale ogranicz go do minimum, a dłuższe wyjścia zaplanuj na wczesny poranek bądź wieczór (po godzinie 19).
Uczulamy, największe słońce jest między południem a piętnastą.
Bieganie za rowerem? Wykluczone. Unikajcie także rozgrzanych chodników - pies może wręcz poparzyć sobie łapy

Jak pomóc psu przetrwać upał
Zastanawiasz się, czy ostrzec pupila do gołej skóry? Stanowczo odradzamy. O ile uczesana, psia sierść chroni od gorącego powietrza. Nazwijmy ją barierą ochronną.
Oczywiście, w przypadku ras typu pudle, maltańczyki, jorki, trzeba strzyc psy. Ale - zostaw minimalną długość włosa około siedem milimetrów