https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Michał Sołowow najbogatszy gracz na giełdzie papierów wartościowych

marzena
archiwum
Najzamożniejsi Polacy z setki najbogatszych swój majątek inwestują na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i mimo kryzysu gospodarczego pomnażają swoje majątki. Najbogatszym graczem z tej listy jest w tym roku Michał Sołowow.

Najbogatszym graczem na warszawskim parkiecie jest największy świętokrzyski przedsiębiorca, trzeci na liście najbogatszych Polaków według miesięcznika Forbes, kielczanin Michał Sołowow. Wartość jego akcji w 2013 roku wynosi 5,8 miliarda złotych, podczas gdy w 2009 roku wynosiła 1,8 miliarda złotych. Michał Sołowow jest większościowym udziałowcem takich spółek, jak Barlinek, Synthos czy Echo Investment.

Drugim graczem jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel strategiczny takich giełdowych spółek, jak Cyfrowy Polsat czy Grupa Kapitałowa Midas. Wartość jego akcji w 2013 roku wynosi 4,9 miliarda złotych. W 2009 roku 471 milionów złotych.

Trzeci na tej liście jest Leszek Czarnecki, właściciel Getin Holding i spółki LC Corp, która budowała najwyższy w Polsce budynek, Sky Tower. Wartość jego akcji w 2013 roku jest jednak niższa niż w 2009 i wynosi 2,3 miliarda złotych, wobec 2,6 miliardów złotych w 2009 roku.

Na czwartym miejscu jest Roman Karkosik, który w spółki giełdowe inwestuje razem z żoną. Zaczynali od kupowania akcji niegdyś państwowych przedsiębiorstw, jak na przykład Boryszew i Impexmetal. Jedna z ich giełdowych spółek szuka obecnie złóż złota w Afryce. Wartość akcji w 2013 roku wynosi 2 miliardy złotych, a w 2009 roku wynosiła 1,6 miliarda złotych.

Piąte miejsce na liście największych giełdowych graczy zajmuje Jerzy Lubianiec, współwłaściciel i wiceprezes LPP, której najbardziej znane marki to Reserved, Cropp Town, House, Mohito. Wartość jego akcji w tym roku wynosi 1,2 milarda złotych. W 2009 roku wynosiła 211 milionów.

Szósty na liście jest Marek Piechocki, współwłaściciel i prezes spółki LPP, której najbardziej znane marki to Reserved, Cropp Town, House, Mohito. Wartość jego akcji w 2013 roku wynosi 1,2 miliarda złotych. W 2009 roku wynosiła 389 miliona złotych.

Na siódmym miejscu znajduje się Dariusz Miłek. W 1989 roku stworzył sieć obuwniczą Miłek. Od 1999 roku handluje butami pod marką CCC. Jest także właścicielem kieleckiej Galerii Korona. Wartość jego akcji w 2013 roku wynosi 1,2 miliarda złotych. W 2009 roku wynosiła 792 milionów złotych.

Ósmy na liście jest Rafał Brzoska, współwłaściciel grupy kapitałowej Integer. Wartość jego akcji wynosi 2013 roku 658 milionów złotych. W 2009 roku zarobił na akcjach 41 milionów złotych.

Dziewiąte miejsce zajmuje Zbigniew Jakubas, właściciel 50 procent akcji Mennicy Polskiej. Wartość jego akcji w 2013 roku wynosi 571 milionów złotych. W 2009 roku miał w akcjach 514 milionów złotych.

Dziesiąte miejsce zajmuje Krzysztof Oleksowicz, który w 1993 roku wraz z dwoma wspólnikami założył Inter Cars, obecnie największego w Polsce sprzedawcę części zamiennych do samochodów. Wartość akcji w 2013 roku wynosi 558 milionów złotych. Wartość akcji w 2009 roku wynosił 139 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
belko
Wszystko fajnie, ale takie inwestycje związane są ze zbyt wysokim ryzykiem. Z tych inwestycji, które teraz mają sens zdecydowanie najbardziej pozytywnie oceniam hale Jartomu i ogólnie magazyny w dobrych lokalizacjach. Tutaj rzeczywiście potencjał inwestycji jest ogromny. Kwestia tego czy na rynku pojawią się odpowiednie na takie inwestycje środki - na razie się na to nie zanosi. 
e
eryczek
Wiadomo, że największe fortuny powstają gdzie jest największa bieda, wtedy ma się tanią siłę roboczą co jest kluczowe. Kielczanie powinni być dumni, że napychają kabzę jednemu człowiekowi. W cywilizowanych krajach pieniądze są sprawiedliwiej rozdzielane i dlatego przeciętny Anglik czy Holender możę sobie pozwolić na wakacje na Ibizie a Polaczek nie.  
k
kaja
fajnie, że Polacy tak dobrze sobie radzą i potrafią rozkręcić biznes. dla mnie świetnym przykładem jest pan Czarnecki który mimo tego,że dużo zarabia, myśli także o innych i pomaga im dzięki swojej fundacji.
k
kasia123
Ja o Czarneckim zdania nie miałam ale byłam na jedym z jego wykładów i zauroczył mnie. Senswny i naprawdę sympatyczny więc jego getin bankowi życzę jak najlepiej.
m
miko
cóż za wspaniała wiadomość. Może pomoże innym?
M
Młody
Ja uważam, że wszystko zalezy od nastawienia... nikt z wymienionych osób nie dorobił sie na etacie... a wy chcecie, żeby wam więcej płacili. Jakbyscie wy zarabiali na firmie to byście też średniej krajowej pracownikom nie dawali.
k
kielce
tak tak tylko napiszcie jak on traktuje pracowników jak niewolników
Q
Qba
Szanowna redakcjo Echa, po raz setny błagam was o zatrudnienie (nawet na umowę o dzieło) kogoś, kto będzie czytał wasze teksty i korygował błędy. Jeżeli ktoś może to proszę o wyjaśnienie sensu tego zdania: - "W 2009 roku 471 milionów złotych."
k
kckc
a pokażcie tych którzy okradają drobnych akcjonariuszy robiąc pod siebie emisje, rozwadniając kapitał itp
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska