Ziemię "Wodociągi" kupiły od prywatnego właściciela. To nieużytki, które nie stykają się z żadnymi domami, więc prowadzona tutaj działalność nie powinna być uciążliwa dla mieszkańców. Teren ogranicza las oraz drogi.
- Docelowo powstanie tutaj kwatera, w której będą składowane odpady. Na pewno jednak nie nastąpi to w najbliższym czasie - wyjaśnia Bartosz Herzke, kierownik miejskiego wysypiska śmieci w Zakurzewie.
W najbliższym czasie, tj. jeszcze w tym roku, ma ruszyć za to w tym miejscu budowa pawilonu edukacyjnego dla uczniów z miasta oraz powiatu, którzy będą przyjeżdżać i oglądać składowisko.
- Spodziewamy się, że pawilon zacznie funkcjonować na początku przyszłego roku - informuje Małgorzata Paździor-Roclawski, rzeczniczka prasowa spółki Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia. Na nowej działce powstaną być może także magazyny oraz farma fotowoltaiczna (elektrownia słoneczna).
- Farma to jeden z wstępnych pomysłów na zagospodarowanie nowego terenu - uprzedza Bartosz Herzke.
Rewolucja za 60 milionów złotych
Powoli zaczyna dobiegać końca trwająca od kilku lat modernizacja składowiska odpadów. Dzięki niej zmieniło się ono w potężny zakład przetwarzania śmieci. Właśnie trwa montowanie i rozruch specjalistycznych maszyn, które będą "przerabiały" nieczystości.
- Szacujemy, że te prace potrwają do maja - dodaje Małgorzata Paździor-Roclawski. W połowie roku jest planowane oficjalne zakończenie inwestycji. Przypomnijmy, że w jej ramach powstała ogromna, betonowa kompostownia wyposażona w tzw. bioreaktory.
To w nich odpady zielone, zamiast trafiać do ziemi, będą zamieniały się w nadający się do sprzedaży kompost. W ramach projektu zmodernizowano również sortownię. Została ona wyposażona w specjalną linię do produkcji paliwa wykorzystywanego m.in. w cementowniach. Poza tym wybudowano m.in. nową kwaterę na odpady, garaże oraz warsztat.
Po uruchomieniu całego systemu, nasze wysypisko będzie spełniać wszystkie, zarówno krajowe, jak i unijne, kryteria.
Stało się to możliwe dzięki zainwestowaniu przez "Wodociągi" w składowisko ponad 60 milionów złotych. Około 35 mln zł do puli projektu dołożyła Unia Europejska.
Czytaj e-wydanie »