Przypomnijmy, że Mogileńskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej co roku usuwa dziesiątki awarii sieci.
Część z nich to zatory kanalizacji lub awarie urządzeń, spowodowane wrzucaniem do sieci różnych przedmiotów. Usuwanie awarii, kupowanie części zamiennych kosztuje. A koszty funkcjonowania MPGK muszą pokryć wpływy od mieszkańców, płacących rachunki za wodę i ścieki.
Rury nie przyjmują dużych odpadów
- Dochodzi do zablokowania kanalizacji co jest uciążliwe dla mieszkańców i bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Sieć kanalizacyjna i przepompownie ścieków zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne z kąpieli, prania i WC - mówi Artur Lorczak, prezes MPGK. - Jeżeli jednak wraz ze ściekami płyną także inne odpady, powodują one zatykanie przewodów kanalizacyjnych i spiętrzenie ścieków w kanałach.
MPGK rozpoczęło kampanię mającą uświadomić mieszkańcom, jak mogą przyczynić się do tego, aby awarii było mniej. Opracowano specjalną ulotkę.
- Aby rozwiać wątpliwości mieszkańców i wyjaśnić co nie powinno trafiać do kanalizacji ściekowej do najbliższych faktur za ścieki dołączone będą specjalne ulotki, a w budynkach wielomieszkaniowych rozwieszone plakaty zawierające odpowiednie informacje - mówi Artur Lorczak.
Chusteczki, patyczki , opakowania...
Przypomnijmy, że zdaniem pracowników MPGK bardzo szkodliwe dla sieci są chusteczki nawilżane, które nie rozpuszczają się w kanałach.
Do ścieków nie mogą także trafiać: podpaski, patyczki do uszu, jedzenie, opakowania (a zdarzają się buteleczki po wódce), pieluchy, tłuszcze. Takich odpadów nie wolno wyrzucać nawet jeśli są rozdrobnione. MPGK przypomina, że nie wolno także wrzucać do sieci lekarstw, bo powodują skażenie wód i szkodzą mikroorganizmom, wykorzystywanym do biologicznego oczyszczania ścieków.