Spis treści
Od 1 stycznia 2025 roku każda gmina będzie miała obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.
- Minimum, jakie gmina będzie zobowiązana zapewnić, to zbiórka w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Jakie tekstylia podlegają segregacji?
Segregacji podlegać będą:
- artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe dzianinowe i niedzianinowe,
- bielizna pościelowa, np. prześcieradła,
- bielizna stołowa, np. obrusy,
- bielizna toaletowa, np. ręczniki,
- bielizna kuchenna, np. ręczniki do naczyń,
- firanki, zasłony (włącznie z draperiami) i wewnętrzne rolety oraz lambrekiny zasłonowe lub łóżkowe,
- kapelusze i pozostałe nakrycia głowy, plecione lub wykonane przez łączenie pasków z dowolnego materiału,
- kapelusze i pozostałe nakrycia głowy, dziane lub wykonane z koronki, filcu i innych materiałów włókienniczych,
- artykuły odzieżowe, np. koronki i dodatki odzieżowe ze skóry, np. paski,
- obuwie nieprzemakalne z gumy lub tworzyw sztucznych,
- obuwie ze skóry wyprawionej lub skóry wtórnej,
- obuwie z materiałów włókienniczych,
- pozostałe obuwie.
Jak gminy przygotowują się do segregacji tekstyliów?
- Zmiana nie będzie wymagała od obywateli posiadania nowych pojemników, tylko będą mogli oddawać tekstylia do wspominanych PSZOK-ów. Częstochowa poszła o krok dalej, realizując pomysł z odbiorem tekstyliów z domów mieszkańców – zachwala resort klimatu i środowiska.
W Bydgoszczy też pójdą krok dalej:
- Miasto jest w trakcie podpisywania umowy na dofinansowanie rozbudowy sieci miejskich PSZOK. W ramach projektu będą również funkcjonowały trzy mobilne PSZOKi, w których będzie można oddać również tego typu odpady we wskazanym miejscu i terminie na terenie miasta – uściśla Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Bydgoszczy. - Planowany czas uruchomienia takich punktów to przełom 2025/2026 roku.
- Nie wykluczamy akcji zbierania odpadów tekstylnych organizowanych cyklicznie, na wzór zbiórki odpadów wielkogabarytowych – zapowiada Marek Lejk, kierownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Osie w powiecie świeckim.
Dlaczego segregacja tekstyliów staje się obowiązkowa?
Równolegle z wprowadzeniem obowiązku segregacji tekstyliów, Unia Europejska opracowuje przepisy dotyczące tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej, narzucające na producentów tekstyliów odpowiedzialność za produkt na każdym etapie, a więc również w momencie, gdy stanie się odpadem. W praktyce, oznacza to, że koszty związane z oddzielnym odbiorem śmieci, ich sortowaniem i recyklingiem, będą musieli pokryć producenci.
- Przemysł tekstylny ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Przeciętny Europejczyk co roku kupuje ok 26 kg ubrań, z czego aż 87 proc. jest albo spalanych albo składowanych na wysypiskach. Tylko 22 proc. poddaje się selektywnej zbiórce, a tylko 1 proc. recyklingowi - podkreśla Anita Sowińska, wiceministra klimatu i środowiska.
- Sytuację pogarsza tzw. szybka moda, która charakteryzuje się częstszym wprowadzaniem na rynek kolekcji mody z produktami o niskich cenach, która nie uwzględnia ekologicznych efektów, zachęca klientów do impulsywnych zakupów i propaguje kupowanie większej liczby ubrań – czytamy w uzasadnieniu dyrektywy Unii Europejskiej.
Co grozi za niewłaściwą segregację tekstyliów?
Jeśli dana gmina lub miasto nie przystąpią do segregacji tekstyliów, grożą jej kary pieniężne, nakładane przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. Jeśli obowiązek selektywnej zbiórki zlekceważą mieszkańcy, samorząd może nałożyć na nich karę w formie podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z przepisami, nie może być ona niższa niż dwukrotna wysokość standardowej stawki i nie wyższa niż jej czterokrotność.
- W przypadku Bydgoszczy jest to trzykrotność stawki podstawowej – podaje Marta Stachowiak. - Informuje się również właściciela, że przedmiotowa nieruchomość przez najbliższy okres będzie regularnie kontrolowana. Kolejny krok to zlecenie do Straży Miejskiej w celu przeprowadzenia kontroli bezpośredniej.
Na podstawie takich zleceń bydgoska Straż Miejska przeprowadziła 353 kontrole, 23 zakończyły się mandatem na łączna kwotę 3, 4 tys. zł, a 24 – pouczeniami.
Recykling tekstyliów – co dzieje się z odzieżą po segregacji?
Zgodnie z przepisami, poziom recyklingu odpadów w Polsce powinien rosnąć rok do roku o 10 procent.
- Wywiązujemy się z tego wymogu – zapewnia gmina Osie.
Za 2023 rok Bydgoszcz uzyskała 36,52 proc. recyklingu.
- W roku 2024 podjęliśmy działania, aby uzyskać wymagany ustawowo poziom 45 procent – dodaje rzeczniczka prezydenta.
Selektywna zbiórka odpadów. Kto radzi sobie najlepiej?
Gminy szykują się już do kampanii informacyjnych na temat obowiązku segregacji tekstyliów. Uczulają na to, że ubrania i obuwie w dobrym stanie mogą jeszcze się komuś przydać, a te w gorszym, mogą zostać przetworzone, np. na biopaliwo.
